Yazı Arşivi (2008)

ÖZÜR DİLEMEKLE KÜÇÜLMEK Mİ..? KABAHATLE BÜYÜMEK Mİ..?

20 Aralık 2008


Yazılarımı okuyanlar hatırlayacaklardır ki, Ermeni meselesi üzerine farklı konularda 2004 yılından bu yana araştırdıklarımı, düşüncelerimle birleştirerek sizlerle paylaşmaktayım. Yani Ermeni meselesi benim ve okuyucularım için hiç de bilinmeyen bir konu değil. Buradan hiçbir kimseye tarih dersi vermenin peşinde değilim. Böyle bir haddim de zaten olamaz. Ancak okur-yazar olmayı becermeğe çalıştığım günlerden, günümüze neredeyse altmış yıla yakın bir zaman geçmiş.

Devamını oku


KÜRT RAPORU DEĞİL.... ŞARK RAPORU

20 Kasım 2008


Üzerinde çok konuşulan ‘’ŞARK RAPORU’’ (Kürt Raporu) na merhum İsmet İnönü ‘’Vazife seyahatine evvela sırası ile geçtiğim vilayetlerde rast geldiğim vaziyetleri ve meseleleri olduğu gibi hikaye etmek ile başlamak isterim.’’ Diyerek giriş yapıyor. Ulu Önder ATATÜRK’ÜN bu konuya bakışını herkes biliyor. Söz konusu raporun ne dediğine geçmeden önce, biraz tarihin derinliklerinde KÜRTLERİN neler yapmış olduklarına bir bakalım.

Devamını oku


KÜRT RAPORLARINDAN... GÜNÜMÜZE....

21 Ekim 2008


Bugün KÜRT meselesinin ne olduğuna bakmak isterken, daha önce yazılmış KÜRT RAPORLARI nın olduğunu da sizlere hatırlatmak istedim. Herkesin bildiği gibi, bunların içerisinde İSMET İNÖNÜ’nün KÜRT RAPORU ile CELAL BAYAR’ın DOĞU RAPORU hazırlayanların görevleri nedeniyle, en çok ses getirenleri olmuş ve tartışılmıştır.

Devamını oku


''ZEHRA'' BAYRAM HEDİYEM

29 Eylül 2008


Gençler soruyor; Şerefsiz.. Ne demek…? Müfteri.. Ne demek…? Ergenekon… Ne demek….? Deniz Feneri… Ne demek…? Şirket ortağı… Ne demek…? Şirketin eski ortağı… Ne demek…? O Gazeteleri okumayın…. Ne demek…? Gel de, yaz…. Mutluluğun ve sevincin resmini yapamazsam da, herkese ZEHRA’NIN dünyaya geldiğini müjdeleyecektim. Saf, ay gibi parlak, bir torunum oldu diyecektim.

Devamını oku


YETER YAHU .....

10 Eylül 2008


Bugün son şehit haberlerinden sonra, yazmak için karar veremiyorum. Cennetten farksız bu topraklarda hiçbir canlının ölmesini istemiyorum. Kahpece sağa sola, korumasız insanlara saldıran PKK militanlarına, bomboş emeller peşinde koşan Kürtçü terörist ve yardakçılarına artık söylenecek bir sözde bulamıyorum. Kürtçülerin, şartlandırdığı, bilinçsizce terörün kucağına atılmaya hazır genç insanlara bari bir öneride bulanayım.

Devamını oku


ERMENİSTAN ve SATRANÇ TAHTASI

15 Ağustos 2008


‘’KEMAH’TA PKK nın KAHPECE, HAİNCE DÜZENLEDİĞİ UZAKTAN KUMANDALI MAYININ PATLATILMASI SONUCU ŞEHİT OLAN ASKERLERİMİZE ALLAHTAN RAHMET DİLERKEN, TERÖR DENEN BELAYI LANETLİYORUM.’’

Devamını oku


HİLEKARLIK ve SAHTEKARLIK...!

21 Temmuz 2008


Bu yazıya güzellikleri konu ederek başlayacak ve öylede devam edecektim. Temmuz sıcağında terastaki gül yeniden tomurcuk verdi diyecektim. Belki Işıkpınar’da ailece yediğimiz yemeği anlatacaktım. Yine olmadı. Geçen hafta Milliyet Gazetesinde Sayın Metin Münir, bakın neler yazmıştı. Köşe yazısının bir bölümünü beraberce okuyalım;

Devamını oku


TARİKATLER ..!

27 Haziran 2008


Türkiye, konuşulanlarla, yazılanların ötesinde zor bir dönemden geçiyor. Osmanlı’nın gittiği her bölgeden çöküş döneminin sonunda döndüğü yer, yine kurulduğu Anadolu olmuştur. Daima öğünerek sahiplendiğimiz geçmişimizi ‘’Biz Osmanlı’nın Torunlarınız’’ ‘’Biz Yemen de Biz Hicaz da Biz Viyana önlerindeydik’’ ‘’Biz Tarihte 16 Devlet kurmuş bir milletiz’’gibi beylik laflarla süsler dururuz.

Devamını oku


İRADE-ERDEM ve TABİ OLMAK

05 Haziran 2008


Geçen yazımda, dost ve müttefikimiz (!) İsrail’in emellerini, kendi bakış açım çerçevesinde ele alarak sizlere aktarmaya çalıştım. O noktada işin bir de din boyutu olduğunu, bu boyutta ABD, AB ve İsrail’in farklı figüranlar olduğunu ise, konunun uzunluğu nedeniyle yazamadım. Musevilik ve Hıristiyanlığın İSLAMİYETE karşı aldığı tavrın ise hiçbir zaman unutulmaması cephesini eksik bıraktım…

Devamını oku


GÖZDEN KAÇANLAR

20 Mayıs 2008


Sözde soykırımı sadece 24 Nisanlarda yazıp çizmekle ve konuşmakla olmayacağını ben yazmışken, farklı gündemler nedeniyle Ocak 2008 den bu yana yazmam mümkün olmadı. Bu nedenle en azından Ocak ayından başlayarak, bu konuda neler olduğunu kısa başlıklarla hatırlamaya çalışalım.

Devamını oku


CONDOLEEZZA RİCE ve AKPM BİLDİRİSİ

25 Nisan 2008


Denilecektir ki, AKPM si bildirisiyle Condoleezza Rice’nin ne ilgisi var..? İzin verirseniz ben yazarak sizde okuyarak bulmaya çalışalım. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin AK Partinin kapatılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısınca hazırlanan iddianame ile ilgili bildirisi, herkesin bildiği gibi yayınlandı. Kırk yedi ülkenin üç yüz yetmiş üyesinden sadece yirmi bir üyenin imzası olduğu da ayrıca belirtildi.

Devamını oku


DİN ve ÖZGÜRLÜK

16 Mart 2008


Türbanla ilgili tartışmaların nereye gideceğini beklerken, kendi kısır çekişmelerimizle, Hıristiyan dünyasında neler konuşulduğunu da ıskalamış oluyoruz. William J.Stuntz, ‘’Kısa Süren Savaşlar Kalıcı Sonuçlar Sağlamaz. Uzun Süren Savaşların Sonuçlarıysa Genelde Uzun Soluklu Olur’’ dediği ‘’YÜCE AMAÇ’’ başlıklı makalesinde (16.06.2005)

Devamını oku


TEFERRUAT-I TÜRBAN

24 Şubat 2008


‘’Endülüs’te Raks’’la başlayan siyasi simgeleşme, Madrid’den estirilen rüzgar Türk-İslam sentezinin savunuculuğunu yaptığına inandırıldığımız siyasi anlayış.Hava da oy avcılığı kokusu. Buradan hareketle tek bir alanda özgürlük kavramına sığındığını örtülü olarak anlatmaya çabalayan iki farklı siyasi zihniyet.Bu zihniyetin düşüncesizliğinden fırsat yaratmasını ihmal etmeyen PKK terörünü alenen destekleyen Kürtçülük savunucusu siyasi yapı.

Devamını oku


ERZİNCAN'I ''DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI'' !!

31 Ocak 2008


Hiç değilse bu yazımızda sözde soykırımı, Kürt-Ermeni ilişkilerini bir yana bırakarak, 2005 de yazdıklarımı kısmen değiştirerek tekrar değerlendirmenize sunmak istiyorum. Biraz Erzincan’a gidelim diyorum. Şairin mısraların da anlattığı gibi, Erzincan’ı ‘’dinliyorum gözlerim kapalı’’ Farklı noktalardan bakmaya çalışıyorum. O ikindi rüzgarların da gözlerimize toz dolardı.

Devamını oku


BAŞKA PENCEREDEN ERMENİLER ve KÜRTLER

13 Ocak 2008


Önceki yıllarda yazdıklarıma bakınca, Kürtler hakkında çok da fazla yazmadığımı görüyorum. Şu PKK belası olmasa belki hiçbir zaman yazmamış olacaktım. İşin içine birde Ermenilerle işbirliğine girmek niyeti ortada dururken, yazmamak olamazdı. 29 Kasım 2007 de ‘’Ermeniler ve Kürtler’’ başlıklı yazımda, özellikle BİRLİKTE YAŞAMAK derken, Ermenilerin dümen suyunda giden Kürtlerin yanlış yaptıklarını anlatmaya çalıştım.

Devamını oku


Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön