Yazı Arşivi (2009)

YILIN SON PERDESİ

30 Aralık 2009


Türkiye son yıllarda garip olaylara sahne oluyor. Merhum Ecevit’in hastalığı, Kemal Derviş’in konuşmaları, Mesut Yılmaz’ın manidar suskunluğu, komplo teorileri içinde Devlet Bahçeli’nin vaktinden önce bir genel seçime götürmesini, kısaca sıralayabiliriz. Tek başına hükümet kurma çoğunluğunu eline alan yeni bir iktidar. Toplumun bir kesiminin iktidara acaba diye bakışı. Sonra Cumhurbaşkanlığı ve T.B.M.M. Başkanlığı seçimleri.

Devamını oku


DERSİM'İ NE KADAR BİLİRSİNİZ ?

27 Kasım 2009


Derle ya, ben bunun neresini, nesini düzeltsem. Kimsenin dikkat etmediği kadar bilgi kirliliği, muhalif olmak, kendilerince acılardan bir yerlere varmak. Acıdan bahsediyorsanız o acının mutlaka tarafları vardır. Tarafları anlamamak. Öncelikle bunu hiç kimse görmüyor. Görmeyenlerin başını da Başbakan çekiyor. Tarihle yeterli ilgisi olmadığından kaynaklanmalı ki, tereddütsüz ‘’DERSİM KATLİAMI’’ ifadesini kullana biliyor.

Devamını oku


SUÇLU BİZİZ

08 Kasım 2009


Tekrarı kimleri rahatsız eder bilemiyorum. 29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in ilanı ile mi başlasam. Çocukluğumuzdan itibaren dinlediklerimizi mi, yoksa yaşadıklarımızı mı sıralasam, karar veremiyorum. Biz ki, Politikacıların nutuklarını dinlerken dahi heyecanlanırdık. Her 10 Kasım’da gerçekten gözlerimiz dolar, ağlardık. Her bayram bize apayrı bir coşku yaşatırdı.

Devamını oku


BİR SİYASİ PARTİ BAŞKANINA AÇIK MEKTUP

11 Ekim 2009


Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ, Size, aşağıda ifade edeceğim konular hakkında, yazmayı aslında hiç düşünmezdim. Geldiğim yaş (60) yılların kazandırdığı kişisel birikimler, her insana nasip olmayacak geniş bir çevre, (dost-düşman) genellikle en özellikli günlerde MHP’li olmayanlarca dahi siyasal olarak ÜLKEMİZ için neler düşündüğü sorulan bir kişi iken,

Devamını oku


KÜRT AÇILIMININ ÇARESİ

11 Eylül 2009


Başbakan, ‘’SÖZÜ OLAN SÖYLESİN’’ demiş. Kürt Açılımında ne yapacağını söylemeyen iktidar, bilinçli (!) olarak ortaya koyduğu çatışma ortamından nasıl çıkacağına bir türlü karar veremiyor. Ülkeyi ayrıştıracak ortama sürüklerken, ne yaptığını zannederim kendisi de bilmiyor. Lafı uzatmadan, ilgililere Kürt Açılımının çaresini, en kısa yoldan ve en sağlıklı nasıl yapılacağını açıklamak istiyorum.

Devamını oku


KÜRT MÜ..? KÜRTÇÜ MÜ..?

14 Ağustos 2009


Birlikte, kırk yıldan fazla bir zaman diliminde, neler olduğunu hatırlayalım. Böylece KÜRTÇÜLÜĞÜN hangi basamakları çıkarak, nereden nereye getirildiğini de görmüş olacağız.‘’Şeytanın ayrıntıda gizli olduğu’’gibi. Yıllar, 1950-1980 Yer TÜRKİYE. Nurcuların yaptıkları (risale okuma) toplantıları (Şimdiki sohbet toplantıları) emniyet güçlerince basılarak, nurcular adliye sevk ediliyor.

Devamını oku


UYGURLAR, DOĞU TÜRKİSTANLI.. YA ''SEN'' NERELİSİN

18 Temmuz 2009


Doğu TÜRKİSTAN için kimlerin hamaset edebiyatı yaptığı çok da önemli değil. Biz kendi değerlerimizi eğilip, bükülmeden, bazıları mühtehzi baksa da, savunduk. Fikrimizin daima arkasında olduk. Bir gecede farklı siyasi partilerin kadrolarında yer almadığımız gibi, ana düşüncemizden hiç ayrılmadık, hiç savrulmadık, kimsenin kayığına binmedik. Değerlerimizi kart- vizit olarak kullanarak, bir yerlerde mevki ve makamlara gelmedik.

Devamını oku


BARACK HÜSEYİN OBAMA (2)

21 Haziran 2009


Mr.Obama, Geçen hafta yazdıklarımdan sonra, Kahire konuşmanız içerisinde önemli bulunan noktaların yanında, Müslümanları selamlamanız çok ses getirdi.Sizin mi ..? Ses gelen mahfillerin mi, samimiyetini başkalarının yorumuna bırakarak; Ben kaldığım yerden,Türkiye konuşmanızı değerlendirmeye devam edeceğim. Mektubumun uzunluğu konusunda anlayış göstereceğinize inanıyorum.

Devamını oku


BARACK HÜSEYİN OBAMA

04 Haziran 2009


Mr.Obama, Bu size ilk, ABD Başkanlarına yazdığım dördüncü mektubum olacak. Yazmakla, ülkemiz de ve ülkeniz de yapmış olduğunuz konuşmalarla ilgili değerlendirmelerimi sizlerle paylaşmak, her şeyden önce ‘’ABD Başkanı sıfatıyla yaptığım ilk ülke ziyareti’’ ifadelerinizin içtenlikle söylenmiş ve o doğrultuda olmasına ise inanmak istiyorum.

Devamını oku


ERMENİSTAN MESELESİ ve BAŞBAKANIN SORUN DEDİĞİ BELGELER

18 Mayıs 2009


Yayınlanan yeni ve eski BELGELERLE Sözde Ermeni soykırımına bakışımı, gelişen olayları değerlendirerek sizlerle paylaşıyorum. Okuyucularım iyi bilecektir ki, hemen, hemen yazılarımın tamamında mutlaka kaynak gösterilmiş, rüzgarla savrulacak düşüncelerim dahi bir vesikaya dayandırılmıştır. Dün Sayın Başbakan, yaptığı bir konuşmada yazarlara, gazetecilere, siyasi parti başkanlarına BELGE sorun demiş.

Devamını oku


''MEDS YEGHERN'' DEMİŞ...SOYKIRIM DEMEMİŞ...!

25 Nisan 2009


Yazım şu anda hazır. Sadece bir kelime için bekliyorum. Barack H. Obama, soykırım dedi veya demedi şeklinde yazacağım. Görüyorsunuz bir kelime bizim için ne kadar önemli…! Siz hala, BANA NE demeyecekseniz, üzerine basa, basa yazıyorum TÜRK MİLLETİ tarihin hiçbir döneminde bırakın Ermenileri, tek bir millete veya guruba SOYKIRIM UYGULAMAMIŞTIR…

Devamını oku


MAHREM GÖRÜŞMELER...! ERMENİSTAN ve BARACK OBAMA

06 Nisan 2009


Uluslararası ilişkilerimiz, Türk Dış Politikasının Ermenistan değerlendirmeleri, 24 nisanın yaklaşıyor ve Barack Obama’nın Türkiye’ye geliyor olması bir süre önce Dışişleri Bakanımızın bir televizyon kanalında, ‘’evet Ermenistan’la MAHREM görüşmeler yapıyoruz’’ demesinin, üzerinde dikkatle düşünmemiz gerekmektedir.. Neden mi..? Size Dışişleri Bakanlığımızın internet sitesinden bir bölümü aktarıyorum.

Devamını oku


AKP'DE İKTİDARDI...!

16 Mart 2009


Bir gün gelecek, AKP de iktidarı bırakmış olacak, halk AKP’de İKTİDARDI…! Diyecek. Nereden çıkarıyorum bunu, AKP’nin genel başkan yardımcısı ne diyor; ‘’oy oranımız şu kadar olursa erken seçimi düşünürüz.’’ Şayet siyasetçi hedeflerinde küçülmenin emarelerini vermeye başlıyorsa, artık orada geriye dönüş başlamış demektir. Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da insanlarımız geçmiş siyasi olayları kahvehanelerde, dost sohbetlerinde,

Devamını oku


SENDİKALAR ve DEMOKRASİYİ AKP'CE ANLAMAK

14 Şubat 2009


15 Şubat 2009 Pazar günü yapılacak miting öncesi bakın, sendikacılar ne diyor; ‘’Küresel kriz, tüm dünyada ağır ekonomik ve toplumsal sorunlar yaratarak derinleşiyor.’’ ‘’Denizli, Bursa, Kocaeli, Gaziantep gibi ucuz emeğe dayalı ihracat merkezlerindeki faaliyetler durma noktasına gelirken, işten çıkarmalarda metal ve tekstil iş kolları başı çekiyor.’’ ‘’Bu arada ekonomik politikalar, emekçi sınıfların çalışma ve yaşam koşullarının daha da kötüleşmesini beraberinde getiriyor,

Devamını oku


TRT 4'Ü MÜ BANA GERİ VERİN...

14 Ocak 2009


Ziya Gökalp ‘’Türkiye’nin milli lisanı ‘’İstanbul TÜRKÇESİ’’dir, buna şüphe yok ! Fakat İstanbul’da iki Türkçe var: Biri konuşulup da yazılmayan ‘’İstanbul lehçesi’’, diğeri yazılıp da konuşulmayan ‘’Osmanlı lisanı’’dır. Acaba milli lisanımız bunlardan hangisi olacaktır. ? ‘’ ‘’Diğer ülkelerin hepsinde konuşulan dille yazılan dil aynı şeydir. O halde, İstanbul’da gördüğümüz bu ikilik, lisan-i bir hastalıktır.

Devamını oku


Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön