Yazı Arşivi (2012)

MUNZUR'DAKİ ZORBAZ ve ŞEKAVET

20 Aralık 2012


Ötüken Neşriyat’ın, Haziran 2012 de ilk baskısını yaptığı Necati Gültepe’nin roman tadındaki tarih veya tarih tadındaki romanı için kalemim döndüğü ölçüde düşüncelerimi dile getirmeye çalışacağım. Şakiliği, eşkıyalığı, haydutluğu, cürümü ve şiddeti şekavet adı altında masumane gösterenlere de gerçeğin bu olmadığını, dile getireceğim. Her şeyden önce romanın konusu ve işlendiği tarihsel dönemi çok iyi bilmeli, bununla da kalmayarak, bin yıl, belki üç bin yıl öncesine gitmeliyiz.

Devamını oku


PROF. DR. TURAN YAZGAN'IN ARDINDAN

26 Kasım 2012


Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı’ndan mavi zemin üzerinde etkinliklere davet metinlerini okumaya alışkınken, yukarıda gördüğünüz e-mail, ölümün mukadderliğiyle birlikte, saygı duyduğum insanı kaybetmenin hüznünü yaşattı. Ebediyete intikal eden her fani için, alışa geldiğimiz hiçbir konuya değinmeyeceğim. Dün internette gazetelerin haber akışlarına bakarken, basının ne kadar da ilgisiz kaldığı gerçekten beni bir kez daha üzdü.

Devamını oku


2071 VİZYONU MU? DAHA NELER...!

07 Ekim 2012


İktidar partisi, kendilerinin sanki yaşama ve iktidarda kalma garantileri varmışçasına, 2023 ‘ü gerçekleştireceklerini, yetmezmiş gibi; gençlere de, kendilerinin göremeyeceklerini ifade ettikleri 2071 hedefini göstermişler! ‘’Bu tarih milenyum çapında bir tarih’’miş..! Demek ki, daire şeklinde olmalı!

Devamını oku


YA BÜYÜK ZAFER ÜSTADIM

31 Ağustos 2012


Büyük Zaferi benim ifade etmem, birkaç satır yazmam, idrak yoksunlarının at gözlüğü ile baktıkları yolu değiştirmeyecektir. Şayet DERS ALMAK denilen bir kavram hâlâ geçerli ise, sizinle iki büyük ÜSTAD’DAN; bir mektup ve de bir konuşmanın bir bölümünü paylaşmaya çalışalım. Magosa zindanından, Rodos zindanındaki Ebuzziya Tevfik’e 18 Ağustos 1875’de yazdığı mektupta Namık Kemal diyor ki:

Devamını oku


TÜRK'ÜN YOK EDİLİŞİ...!

01 Ağustos 2012


ÜLKE’NİN Başbakanı, bugün yaptığı ULUSA SESLENİŞ konuşmasında, ‘’AZİZ MİLLET’’ dedi de, yine inatla TÜRK MİLLETİ demedi. Belki ders alınır diye, size Sayın Doç. Dr. Ali Fuat Örenç’in 2011 yılında yayınladığı, ‘’YUNANİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞI SÜRECİNDE YOK EDİLEN MORA TÜRKLERİ’’ başlıklı bilimsel makalesinden bölümler aktarmaya çalışacağım.

Devamını oku


YANLIŞLAR ve DOĞRU

27 Haziran 2012


Türkiye’nin MİLLİ çıkarları, devletin EGEMENLİĞİ özenle sahiplenilmediğinde, belirli güçlerin ‘’BÖL ve PARÇALA’’ hedefinden kurtulması mümkün olmayacaktır. Bugün Suriye için ahkâm kesenlerin, O’ ülkenin çok kültürlü, çok dinli, çok mezhepli, çok milliyetli ve çok etnisiteli olduğu için parçalanmaya hazır hale getirilmeye çalışıldığını da unutulmamalılar. Öncelikle kendimize dönüp baktığımızda, Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz dediğimizde,

Devamını oku


''AĞAM NERDE, BEN NERDE''

26 Mayıs 2012


Emperyalizmle olan kavgamızda da, TÜRK DÜNYASI için çırpınışımızda da, TURAN idealimizde de, her şeyi nasıl sahipleniyorduk. En basitinden, halay çekenimize halay çek, şiir yazanımıza şiir yaz, resim yapanımıza resim yap, bu kâfi değil, toplumun karşısına eserlerinizle de çıkın diyorduk. Ziya Gökalp’ın, Talât Paşa’ya yazdığı manzumelerde;

Devamını oku


SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINA PAYANDALIK

23 Nisan 2012


Kopenhag Kriterleri, Coğrafi ve Kültürel Sorunlar, Avrupa Birliği, Dünya’da Küreselleşme Süreci, Gerçeklerle yüzleşmek, Kimliğin Bastırılması, Tarihle Yüzleşmek, Türkiyelilik, Kısıtlı İrrasyonellik, Türkiye’nin Resmi Zihniyeti, Tarihin Farklı Yorumu, Saygınlığı Olan Tarihçiler, Tarihin Siyasallaşması, Dönmeler, Münasip Bulunan Belgeler, İmha Edilen Divan-ı Harbî Örfî Kararları, Türkiye Alternatif Tarihi, Demokratik Açılımlar Dünyası, Fikirsel Özgürlük ve Çoğulculuk,

Devamını oku


SEN 4649 YIL ÖNCE NEREDEYDİN

25 Mart 2012


Geçtiğimiz günlerde, 18 Mart 1918 ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN, bir yıl dönümünü daha yaşadık. Bu ZAFERİN için de güya olmayan kimse yok. Herkes biz de vardık, CUMHURİYET’N temel taşlarını bu ZAFERLE biz de döşedik diyorlar. Acaba söylediklerine kendileri de gerçekten inanıyor mu? Malûm, bugün bizi yönettiğini zannedenler, Dersim’den tutun, sözde ERMENİ Kırımı’ndan çıkın, her şeye ayrıştırıcı bir pencereden bakıyorlar.

Devamını oku


FRANSA'YA FRANSIZ KALMAK !

16 Şubat 2012


Bizi yönettiğini zannedenler, Fransa denince; konuşmaya, hemen Cezayir soykırımını gündeme getirerek, biraz gazete kültürüyle donanmış olanları ise, Ruanda ile devam ederek başlıyorlar. Fransa’nın henüz 2006’da sözde soykırımını tanıdığını, nedenlerini ve bunun için bizim neler yaptığımızı, dile getirmedikleri gibi, MİLLETE de anlatmıyorlar. Kaynaklarımızda ki belgeleri kullanmıyorlar. Bu arada bazılarını ise, Milli olan, Türk olan her şey rahatsız ediyor.

Devamını oku


KÜSDÜM...!

17 Ocak 2012


Başlık da ki ifade torunum Zehra’dan. Dinlediklerimiz, okuduklarımız, izlediklerimiz karşısında da neresinden bakarsanız bakın bizim de taraftarlaşmış, değerlerini kaybetmiş ve uzaklaşmış insanlara dönerek KÜSDÜM dememiz gerekecek. Din adına, her gün zorlanarak yeni bir şeyler söylemek için çırpınanları, TÜRK denince olmadık düşüncelere kapılanları görünce susmak noktasına gelmemek için karar veremiyor, bana da çaresiz, KÜSDÜM demek kalıyor.

Devamını oku


Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön