Yazı Arşivi (2014)

2015'E GİRERKEN FELSEFE YAPMAK

31 Aralık 2014


2014 yılı biterken geldiğimiz nokta; hepimize hem günümüzdeki yüzümüzü, hem de cemâziye’l-evvelimizi göstermektedir. İlim adamı olarak bildiklerimiz dahi, 1. Dünya savaşında taarruz imkânları ile Yavuz-Kanuni dönemlerindeki taarruz imkânlarını mukayeseye kalkışa biliyorlar. Halimiz bu iken, söyler misiniz Türkçe ile FELSEFE yapılıp yapılmayacağını nasıl tartışacağız?

Devamını oku


DERSİM'DEN ÖZÜR DİLEMEK Mİ?

30 Kasım 2014


‘’Munzur Dağları yahut Mercan sıradağları, Yukarı Fırat bölgesinde, Doğu Anadolu bölgesinin batısında yer alır. Tunceli ile Erzincan arasındaki platoda 130 km uzunlukta batıdan doğuya Avcı Dağları'na uzanır. Yüksekliği 3300 m'yi geçer. Yaşı 5 milyon yıldır. Üzerinde buzul gölleri, meşe ormanları, yabani türde çeşitli hayvanlar, sayısız bitki ve çiçek türleri, akarsular, dereler, yaylalar, alabalık gölleri bulunmaktadır.

Devamını oku


CUMHURİYET'İ ANLAMAK

31 Ekim 2014


Osmanlı İmparatorluğu’nun, hangi tarihten sonra devamlı toprak kaybettiğini acaba hiç merak ettiniz mi? O topraklar elimizden kayıp giderken, HİLÂFET KURUMU, medrese, tekke ve zaviye mensupları ne yapıyorlardı? Tarihin akışı, bizi neden 777.000 m2 toprağa hapsederek, CUMHURİYETE taşımak mecburiyetinde bıraktı, bilir mi siniz? Niyetiniz bu topraklarda yaşamak, huzur ve güven ortamında hayatınızı sürdürmek ise CUMHURİYETİ ANLAMAK zorundayız demektir.

Devamını oku


ÂCİZİYYET...!

30 Eylül 2014


Hangi badirelerden geçerek bugünlere geldiğimizi bilir mi siniz? Ya yaşadıklarımızı ne kadar hak ettiğimizi, bilmem ki hiç düşündünüz mü? Çocukluğumuzdan bu güne altmış yıl geçmiş. PKK denilen kahpeliğin başladığı (1984) yılını bir kenarda ayrı tutarsak; genel olarak adına asayiş dediğimiz meselelerle sadece devletin polisi, askeri ve jandarması ilgilenir, yine onların sıralı amirleri olayların önemine göre nadiren de olsa konuşurlardı.

Devamını oku


HALEP ORADA...ARŞIN NEREDE ?

31 Ağustos 2014


Her yetkiliden, her olayda dinlediğimiz; son yıllarda özellikle SURİYE ve IRAK için ‘’Biz Irak’ın, biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız’’ sözlerini hatırlayacaksınızdır. Bu ifadeleri kullananların, kendi ülkesi için nasıl koruyucu tedbirler aldıklarını, insanın refahı, saygınlığı ve özgürlüğü için neler yaptıklarını ise duyamazsınız!

Devamını oku


TÜRKİYE NEREYE KOŞACAK?

31 Temmuz 2014


Türkiye son yıllarda izlediği yanlış iç ve dış politikalar neticesinde; gerektiği şekilde hareket etmediği veya edemediği için merkez olma yolundaki adımlarını hep geri atıyor. Bunun bir değil, sayısız nedenlerini hepimiz sıralaya biliriz. On iki yıl önce başlayan devleti öğrenme tecessüsü, aşama aşama bizleri bugünlere getirdi. Ve hak etmediğimiz bir bedel ödedik. Kuşkusuz bizlere bu bedeli ödeten AKEPE, onun başkanı olan Erdoğan’dır.

Devamını oku


EY... YÜCE ALLAH'IM...

09 Temmuz 2014


Ey.. zatı ile kaim, ebedi olan ALLAH’IM.. Rüzgârların, yarattığın âlemin sıkıntılarını alsın, şefaatinle huzurun daim kalsın.. Dualarımızı taşınır, kapılarını bize açılır kıl. TÜRK MİLLETİ’NİN İNSANLIK âlemiyle dost yaşamasını, zulümlerden korunurken, halis emeller peşinde koşmasını, sarsılmaz bir imanla coşmasını nasip et, Rahman olan Allah’ım..

Devamını oku


KARGA KARDEŞ...!

31 Mayıs 2014


Öncelikle, ‘’Bülbüle güllük, kargaya küllük yaraşır’’ atasözüne kızmayacağını düşünerek, sana birazcık sitem etmek istiyorum. Bazen o güzel sesini (!), bazen tüylerinin parlaklığını (!), bazen aptallığını, bazen şeytanlığını dile getirirsem, herhalde alınganlık göstermezsin (!). Tereddüdüm, son günlerde ‘’algı’’ diye bir şeyden bahsediliyor. Sanırım ne olduğu yeni keşfedilmiş olmalı. Bilmem ki sen de ‘’algı’’dan mı, yoksa alıklıktan mı beslenmektesin?

Devamını oku


ERMENİ MESELESİ ve TAZİYE

30 Nisan 2014


2004 Yılından günümüze kadar yazdığım SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI yazıları, herhalde yüz’e yaklaşmıştır. Yıllardır gerektiği kadar yayının yapılmadığı, yapılanların ise sadece bir-kaç kaynağa dayandırıldığı hepimizin yakından bildiği bir gerçektir. Hâlbuki Osmanlı Arşivlerimizdeki belgelerle, binlerce kitap yazılabilir. Ancak kim çalışacak, kim yazacak, kim basacak, dahâ da önemlisi kim ve kimler okuyacak?

Devamını oku


ERMENİ MESELESİ BİZİM MESELEMİZ Mİ?

01 Nisan 2014


Tarihe, bütün olarak bakmadan, yaşanmış olayların insanları, nereye ve nasıl sürüklediğini anlamakta zorluk çekeriz. Çekilen her zorluk ise vereceğimiz kararların sağlıklı olup olmadığını tartışmalı hale getirir. Sözde Ermeni meselesini de bu bakıştan uzak tutamayız. Her şeyden önce, Ermeni meselesini ele aldığımız her alanda ilk söylenenin bin yıllık bir beraberlik ve Osmanlı-Ermeni ilişkileri olduğunu görürüz.

Devamını oku


ERZİNCAN-ERZURUM VE MHP

28 Şubat 2014


Dünya’nın hiç de huzurlu olmadığı bu dönem de, ne kadarının barış, ne kadarının savaş halinde, ne kadarının iç karışıklıklar yaşadığından bilmem ki haberdar mı sınız? Dünya’ya ilgisiz kalmayacağımız gibi, öncelikle kendi evimizi, kendi topraklarımızı her yönüyle huzura kavuşturmamız gerekiyor. Hâlbuki bugün yaşadığımız Türkiye’ye baktığımız da, hiç de huzurlu olmadığımızı, bunun yanında bugünkü iktidarca da iyi yöneltilmediğimizi görüyoruz.

Devamını oku


TEŞEKKÜRLER....DOĞU PERİNÇEK

30 Ocak 2014


Türk Milliyetçiliği’nin son ŞEHİDİ CENGİZ AKYILDIZ’A Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Milliyetçileri’ne baş sağlı diliyorum. Mekânı cennet olsun. Bu vahşeti görmeyen basının da, bu yüzsüzlüğü hepimize ibret olsun. 20 Ocak 1990 BAKÛ ve 25/26 Şubat 1992 HOCALI Katliamı’nda hayatlarını kaybeden aziz ŞEHİTLERİMİZİN huzurunda tazimle eğiliyorum. Çekilen acıların kısa sürede sonuçlanmasını gönülden temenni ediyorum.

Devamını oku


Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön