Yazı Arşivi (2010)

2011'E YAKLAŞIRKEN YAŞADIKLARIMIZ

16 Aralık 2010


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘’550 Milletvekili yemin etti, mevcut mevzuat parti kapatma nedenidir. Anayasa’mızın 2. maddesi ve Siyasi Partiler Kanunu’nun 81. maddesi değişmediği sürece Kürtçe konuşulamaz’’ diyor. Bütün acı olumsuzluklara rağmen, bunları duyunca, insanın yeniden yaşama sevinci duyacağı geliyor. Anayasa’mızın ve T.C. Kanunlarıyla ilgili hükümlerin halen savunucuları ve uygulayıcıları olduğunu görmek ve bunu Cumhurbaşkanı’nın,

Devamını oku


İSTİKLAL MARŞI ve ANDIMIZ

15 Kasım 2010


‘’O günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. O şiir milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. Bin bir facia karşısında bunalan ruhların ızdıraplar içinde halâs dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılamaz. O’nu kimse yazamaz. O’nu bende yazamam. O’nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lâzım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Benim milletime karşı en kıymetli hediyem budur.’’

Devamını oku


HASPAYA DA YAKIŞYOR!

17 Ekim 2010


Kendimizi bilmeğe başladığımızda tartışılan konular için; yemin edilerek ‘’de, gazete yazıyor’’ ‘’ajans da dinledim’’ dendiğinde de, her şey biterdi. Devlet memuru, daire müdürü, kaymakam ve valinin söyledikleri mutlak doğru idi. Askerin saygınlığını herhalde yazmama gerek yok.

Devamını oku


ÜLKÜCÜLER ÇIRPINIR (DI)!

16 Eylül 2010


Herkesin bildiğini sandığım şu anonim ifade de ‘’ Batılılar Afrika’ya geldiklerinde, onların elinde İncil, bizim topraklarımız vardı. Bizden gözlerimizi kapatıp, dua etmemizi istediler. Gözlerimizi açtığımızda, bizim elimizde İncil, onların ayaklarının altında bize ait topraklar vardı’’ der Afrikalılar.

Devamını oku


HAYIR, DİYEBİLMEK

01 Eylül 2010


Öncelikle 12 Eylül 1980 ANAYASASINI değiştiriyoruz diyenlerin YALAN söylediklerini belirterek başlayalım. Safsatayla, hele YARADANIN en mükemmel kabul ettiği İNSANI kimsenin İSTİSMAR etmeye, ALDATMAYA hiç hakkı olmadığını hatırlatarak başlayalım. Bunları en basit bakışla özetlersek;

Devamını oku


ŞEHİT ALBAY SUAT KARADAĞ'A

09 Ağustos 2010


P.ALB. SUAT KARADAĞ 4. KOMANDO TUGAYI PİYADE ALAY KOMUTANLIĞI TUNCELİ Sevgili Suat; Hınzırlık olsun, diyerek, önce görevli olduğun adresi başlığa taşıdım. P.Alb. Suat Karadağ 4. Komando Tugayı Şehit Albay Suat Karadağ Kışlası

Devamını oku


ERMENİ PROTOKOLLERİNİN GÖLGESİ

13 Temmuz 2010


Hamas ve Hamaset başlığı altında yazdıklarımla Haziran 2010’ un ilk yarısına kadar yaşananları, bir bölümü ile sizlere aktarmaya çalışmıştım. Geldiğimiz noktada ne Hamas ne de Gazze kaldı. Başbakan Erdoğan bu konu da pek konuşmazken, Dışişleri bakanı Davutoğlu numaraladığı şartları tekrarlayarak, öncelikle İsrail’den bir özür bekliyor. Üzülerek izliyoruz ki; dış politikada bütün çizgiler sıfır problemsizlik denklemiyle, maalesef sıfır sonuç veriyor. Herhalde matematik kurallarına uyuluyor!

Devamını oku


HAMAS ve HAMASET

15 Haziran 2010


Gazze için her tarafı ayağa kaldıran AKP iktidarının İsrail ile ilişkilerini sadece dışişleri penceresinde, görünen küçük bir bölümünü perdeleri arayarak gelin birlikte izleyelim. Öncelikle, UNRWA’nın (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER FİLİTİNLİ MÜLTECİLERE YARDIM AJANSI’NIN) sürekli yaptığı yardımların halen devam ettiğini de belirterek; Nisan 2002, TÜRK KIZILAY’I Filistin halkına insani yardım götürüyor.

Devamını oku


SÖZDE ERMENİ İDDİALARI-KRİTİK ZİRVELER Mİ-KRİTİK STRATEJİ Mİ ? (2)

17 Mayıs 2010


Geçen yazımıza, kaldığımız yerden SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI konusuna devam edersek, sonunda sabrınıza sığınarak ne demek istediğimize geleceğim. Bakalım 5 Mart 2010’dan 30 Nisan 2010 kadar neler yaşanmış birlikte bakalım; 5 Mart 2010 ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesince, Ermeni soykırım iddialarının kabulünü ön gören H.Res. 252 sayılı karar tasarısı 23’e karşı 22 oyla kabul edildi.

Devamını oku


SÖZDE ERMENİ İDDİALARI - KRİTİK ZİRVELER Mİ - KRİTİK STRATEJİ Mİ ?

16 Nisan 2010


Bu yılda, Ermenilerin mesnetten yoksun iddiaları hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki daha çok kronoloji şeklinde bir yazıyla karşınıza çıkmış olacağım ama ne yaparsınız ki yaşananlar beni buna mecbur bıraktı. Ne kadar dikkatle izlediğinizi bilmesem de, izlediklerimizin demiş ki, dedi ki, den öteye gitmediğini, iktidarın geçen süreçte hangi kazanımları elde ettiğini veya neleri ne kadar kaybettiğimizi ben de sizler gibi bilmiyorum.

Devamını oku


DÜKKAN SENİN...!

15 Mart 2010


Allah’tan bizim dükkânın patronu yok. Vitrine koyduğum samimi düşüncelerime de kimseler karışmıyor. Bende birlikte yaşadıklarımızı olduğu gibi sizlerle paylaşmak imkânını buluyorum. Bir masanın etrafında komple bir bina almak düşüncesinde olduğunu söyleyen birisini dinliyoruz. Sonra kendi adına konuşmadığı ortaya çıkıyor. Biraz gülüyoruz. Diğer bir arkadaş acı tebessümle cep telefonuna gelen 23.- TL. lik kredi kartı ödemesinin gecikme uyarısını gösteriyor.

Devamını oku


''İSTİSNAİ OLUMSUZLUKLAR''

17 Şubat 2010


Yazımın başlığını, Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinden aldığımı belirterek başlayalım; Son yıllarda nedense tarihe olan merakımız bir hayli arttı. Her yerde, tarihin değişik dönemleri konuşulup duruyor. Bu konuşmalara bir de, ‘’hiç tekerrür eder mi’’ ifadelerini kullanarak başlarsanız, sizi hemen tarihi bilen adam yerine oturtuyorlar! Dün yine benzer bir konuşmada, padişahlar anlatırken,

Devamını oku


AHH...MALTEPE SİGARAM!

21 Ocak 2010


Burada sigaranın zararlarını yazacak değilim. Tiryakiliğe gelince, onu da keyfini çıkararak yazacak olanlara bırakalım. Kırk yıl öncesine gidince hatırladığımız; Tütün keseleri, tütün tabakaları, sigara kâğıtları, tütün paketleri, pipo tütünleri, bir de kaçak tütünler vardı, sigara çeşitlerinin yanında. Senatör, Meclis, Silahlı Kuvvetler ve asker sigarası, üçüncü, ikinci, birinci, Bitlis, Bafra, yenice, gelincik, bahar, kulüp, yeni harman, kırmızı uçlu bahar, aklım da kalan sigara isimleri.

Devamını oku


Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön