Yazı Arşivi (2005)

BİR KEMAHLI İLE İFTİHAR ETMEK

29 Aralık 2005


Geride bıraktığınız yıl için, bir değerlendirme yapmanız istenseydi, sizler neler söyler, neler yazardınız. Yeniden başlayacağınız bir yıl için ne gibi temenniler de bulunur, neleri ön görürdünüz. Seçtiğiniz konular Dünya’da yaşanan tabii afetler mi olurdu, sizi mutluluklara kavuşturan bir toruna kavuşmanın yüreğinizdeki coşkusunu mu dile getirirdiniz, bilemiyorum. Bir haftadır düşünüyorum.

Devamını oku


KİM NE SÖLÜYOR...?

26 Aralık 2005


Geçen hafta, Kürtler Ne İstiyor başlığı ile altında sizlerle düşüncelerimi paylaşmıştım. Bir süredir toplumu gerenlerin, bunu fırsat bilerek farklı mecralara çekenlerin yanlış yaptıklarını bu nedenle de doğruyu bulmalarına yardımcı olmaya çalışalım.

Devamını oku


KÜRTLER NE İSTİYOR...?

18 Aralık 2005


Kürtler ne istiyor…? Neler istemiyorlar ki…! Fakat istediklerini netmiş gibi söyleyerek, sonra biz öyle demek istemedik, şeklinde farklı açıklamalarda bulunuyorlar. Irak’ da ki gelişmeler, AB ‘ de kendi pencerelerinden bakan ön görü sahipleri de benzer bakışlarını ortaya koymaktadırlar. Mesela Avrupa Parlamentosu Parlamenterlerarası Karma Komisyon Eş Başkanı Joost Lagendijk Türkiye’nin düzenlediği

Devamını oku


ALTI VE ÜSTÜ YOK 72 MİLYON KİMLİK

03 Aralık 2005


Bu VATAN’da, ister vatandaş, ister yönetici olarak, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin HUKUK DEVLETİ olduğunu unutarak, hatta hukuka yön vermeye çalışarak, bazıları konuşmakta, ne yazık ki, ne konuştuklarını bilmemektedirler. Ne konuştuğunu bilmeyen Sayın Yöneticilerimize, sormam gerekiyor. Hangi Uluslar arası Sözleşmenin dört maddesini imzalamadınız.

Devamını oku


YETERİNCE SAHİP ÇIKAMADIĞIMIZ TARİH

26 Kasım 2005


Hiçbir yere ve kimseye başvurmadan önce kendimize bir soralım. Tarihimizi, onun bize bahşettiği kültürel değerlerin ne kadarını tanıyoruz. Bu güne kadar hangilerini gidip gördük. 13. ve 15. Yüz Yıllar da Erzincan ve ilçelerimiz de yapılan ve günümüze kadar ayakta kalan eserlerin ne durumda olduklarından hangimizin haberi var..? Bunlar hakkın da ne kadar bilgi sahibiyiz…? Bunlara yeterince sahip çıkabiliyor muyuz.

Devamını oku


BEŞ STRATEJİK ÜRÜN

18 Kasım 2005


Bal, tulum peyniri, elma, kuru fasulye ve Cimin Üzümü…… Karar vermemektense, bir karara varmak, daima başarı kabul edilir. Edilir de…! AB sürecin de yaşanacakları bilenlerin, Türkiye’nin en iyi tahminlerle 2014 yılında, AB’ye tam üyeliğinin, gerçekleşmesini varsaymaktadırlar. Bense, bunun söylenen zaman içinde gerçekleştirileceğine inananlardan değilim.

Devamını oku


13. YÜZYILIN GERİSİNDE KALANLARA VE SAĞLIK BAKANI’NA

12 Kasım 2005


Sayın Bakan ve milletvekillerimizden, aşağıda ki, satırlarımın Sayın Sağlık Bakanımıza, arzını ve sizlerinde şahitlik etmenizi bekliyorum. Bizler neleri beklemedik ki….! Bu gün, sizleri düşünemeyeceğiniz kadar uzaklara, yüzyıllar öncesine götürmek istiyorum. Zaman dilimi içinde, tarih kitaplarımız da dahi özel ilgiyle bulunacak konularının bir parçasını okuyucularımla paylaşarak,

Devamını oku


KEMAH’DA SENİ DE ADRESİNİ DE BULAMADIM

10 Kasım 2005


Eylül’ün ilk günlerinde Kemah’ daydım. Doyunca soludum Kemah’ı. Aramama rağmen seni ve adresini bulamadım. Önceden olduğu gibi, artık Kemah’ı konuştuğumuz arkadaşlarımızla bir araya gelemiyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse, Kemah’ı konuşmayı dahi özlüyorum. Ben de Kemah’la ilgili hayallerimi, zaman zaman Muammer Beye anlatmaya çalışıyorum. Hepsine de çok güzel diyor. Gel gör ki, ne benim hayallerime itiraz ediyor, ne de kendi düşüncelerini ortaya koyuyor.

Devamını oku


ADINA "ERZİNCAN" FAHRİ KORUTÜRK ÜNİVERSİTESİ DİYELİM Mİ...?

07 Kasım 2005


Erzincan Üniversitesi’nin kuruluşunu, bu gün, bu ay, bu sene olacak diye beklerken, Yüksek Öğretim Kurumu, tespit ettiği on beş üniversite ismini nihayet T.B.M.M.ne gönderdi. Temennim, Sayın Erbakan Hükümetleri döneminde başımıza gelen tekrarlanmaz. O gün ki siyasilerimiz, kanun Meclise sunulurken, iç tüzük hatası yapıldığını o nedenle de kanunun Meclisten geri çekildiğini anlatmışlardı. Tam da dönemin Başbakanı Sayın Necmettin Erbakan Ağrı’ya gidecekken.

Devamını oku


ESKİ BAYRAMLAR

28 Ekim 2005


Ramazan ayını tamamlamamıza kısa bir süre kala, hepinize tanıdık gelecek bir başlıkla başlıyorum bu hafta ki yazıma. Her yaştaki insanımıza göre eskinin mutlak bir tarifi olmalı... Eski ama hangimize göre eski, hangi zaman dilimine göre eski, bunu anlatmakta, anlamakta çok zor. Yaşayacağımız bu bayramda her zamanki gibi, yine ellerinde torbalar, kuru yemiş ve şeker toplayacak mı, acaba Erzincanlı çocuklar... Bayramın tadını çıkaracaklar mı gönüllerince.

Devamını oku


KİMLERİN NE SÖYLEDİĞİ DEĞİL KİMLERİN NE YAPTIĞI...!

15 Ekim 2005


Yıl... 1940... 1939 Erzincan Depremi sonrası... Maraş’tan Erzincan da Valilik ve Belediye Reisliği görevine gelirken, Dr.SÜKÜTİ TÜKEL o yıllar için bakalım neler söylüyor...? ‘’15 Mayıs 1940 tarihinde Erzincan Valiliğine tayin olunduğumun ve derhal memuriyet yerime hareket etmekliğimin emrini aldım.’’

Devamını oku


ONLAR ERZİNCAN’DA YAPMIYORSA...!

08 Ekim 2005


Ve nelerden sonra AB, çalınan kapının zırza sesini bir gün duyacağını açıkladı. Bilmem kaç yıl ne şekillere girerek ne terzilere ne elbiseler sipariş vererek, belki de makyajımızı istenildiği gibi yaparak o kapıdan içeri bir gün gireceğiz….! Bu tarz kapıdan girenlerin başına neler geldiğini ve geleceğini varın siz düşünün…! Gün gelir yaşarsak, bu gün ki siyasilerimizle başımızdan geçmiş olanları, bütün bunların, sayelerinde olduğunu usulü-lisanla elbet de paylaşacak, konuşacağız…

Devamını oku


ERZİNCAN BU DEĞİL BU DEĞİLDİ

03 Ekim 2005


Şairin, mısralarda anlattığı boyutta, Erzincan’ı izliyorum, gözlerim kapalı. Başka pencereden bakıyorum. İkindi rüzgarlarında toz dolardı gözlerimize. İnatla Aşağı Çarşıdan, dört yola yürürken, Erzincan sevgimiz, sevgililerimiz vardı, esen rüzgarda, gözlerimize dolan tozda. Biz büyüdük, Erzincan bizimle büyüdü. Biz onu anladık, o bizi anladı. Bazen depremle sarstı bizi. Bazen sevdiklerimizi bizden kopardı.

Devamını oku


ERZİNCAN KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI’NIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

26 Eylül 2005


Pazar akşamı, Ekev’in yemeğinde bazı arkadaşlarımızla beraber olma imkanını buldum. Yemeğe katılanların telefon veya faxla davet edildiğini, tahminen beşyüz hemşerimize ulaşıldığı halde, katılanların az sayıda olmasını görmek doğrusu beni üzdü. Bu ilgisizliği anlamak mümkün değil.

Devamını oku


EKONOMİ... AMA ÇİFTÇİ NEREYE GİDİYOR...?

18 Eylül 2005


Değerli hemşerimiz, Sanayi ve Ticaret ‘ Bakanı Sayın Ali Çoşkun ‘’Anadolu İş Adamları Derneği’’nin düzenlediği ‘’2006 ya Doğru Ekonomik Gelişmelerin Seyri’’ konulu toplantıda bakalım neler söylemiş. - Türk ekonomisinin krizleri geride bırakarak, dar boğazları aştığını ve düzlüğe çıktığını belirterek, ‘’ şimdi hedef sürdürülebilir büyüme’’ demişler...

Devamını oku


ERZİNCAN’A GİRDİM NEREDE NE GÜZEL BAĞLAR...? NEREDE ÜZÜM BAĞLARI...?

03 Eylül 2005


Erzincan da artık Cimin üzümü olmaya başlamıştır. Benim için Erzincan yolunun görünmesinin en açık işaretidir. Bir de ilk torununuz Abdullah’ın dünyaya geldiği müjdelenmişse, artık beni buralar da kimseler tutamaz. Geçen hafta Çukurkuyu Beldesin de yetiştirilen üzüm fidelerinden olumlu sonuç alındığını öğrendim. Buna teşebbüs ederek, başarılı sonucu elde edenlerden, Belediye Başkanı Adnan Delikanlıoğlu’ndan daha çok sevdiğimi söyleye bilirim.

Devamını oku


YUNUS NADİ AKIN

27 Ağustos 2005


Hayat dediğimiz ve üzerinde yürüdüğümüz yol bir yerde bitiyor. Ömür dediğimiz bu yürüyüşte belleğimizde kalanlara, yıllar sonra anılarımız diyoruz. Yunus Nadi Akın’la olan anılarımızın çocukluk dönemimiz içinde kalan kısa bir bölümünü, onu kaybetmenin üzüntüsüyle sizlerle paylaşmak istiyorum. Emekli olduktan sonra Erzincan’a yerleşmiş ve Özsöz Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdürmekteydi.

Devamını oku


T A S A R I M

14 Ağustos 2005


Geçen hafta sizlere Harcanmayan paraların, harcanacak bir alana aktarılmasını, genç beyinlerin yaratıcılıklarını ortaya koyacakları bir tasarım ÜST’ü kurmanın Erzincan’ a artılar getirebileceğini yazmıştım. Geçtiğimiz yıllarda, The Economist dergisinden alınan bir gazete yazısında, Unutun mühendisleri, endüstrinin yıldızları tasarımcılar, deniliyordu.

Devamını oku


HARCANMAYAN PARALAR...! HARCANACAK PARALAR...?

08 Ağustos 2005


Toplumları, kapalı ve açık,gelişmiş, az gelişmiş, gelişmemiş, açlık sınırında, bilgi, zengin, süper güç, G-7 ler, G-8 ler gibi adlarla son yirmi yılda sıkça duymaktayız. Bu adlar toplumların hali-hazırda ki durumlarını anlatmak için kullanılıyor. Bir başka deyişle global dünyada devam ettiğiniz okulda, bulunduğunuz sınıfı belirliyor. Yani ne kadar ders çalışırsan o kadar bir üst sınıfa yüksele biliyorsun.

Devamını oku


AK PARTİLİLER NASIL ANLATIR …?

01 Ağustos 2005


Burada detaya girmemek için, sizlerden Türk Dil Kurumu Sözlüğünde iki kelimenin ne anlama geldiğine bakmanızı, sonrada bunu çevrenizle paylaşmanızı isteyeceğim. İşte kelimelerimiz. (Ek) PROTOKOL - DEKLARASYON….. Dün, mensup oldukları siyasi partide, oy uğruna kişilerin manevi değerlerini istismar edenler, bu gün DEĞİŞİM adına eskiyi tekrar etmediklerini söylemektedirler…!

Devamını oku


ERZİNCAN’DAN BİR HAT GEÇİYOR... 2

25 Temmuz 2005


23 Şubat 2005 de aşağıdaki yazımla doğal gazla ilgili düşüncelerimi sizlere aktarmıştım. Araya yorum katmadan aynı yazımı ilgililerin dikkatine tekrar sunuyorum. Bir yazıyı tekrar edişimin nedenine gelirsek, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununun 4.md.si 4.fıkrası (g) bendi ve Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmenliğinin 5. md.si uyarınca ‘’ ERZİNCAN DOĞAL GAZ DAĞITIM LİSANSI’’ ihalesinin yapılması

Devamını oku


TAŞIN ALTINA KOYAMADIĞINIZ ELLERİNİZİ SUYUN ALTINA KOYACAK MISINIZ

16 Temmuz 2005


Bu gün Erzincan ve Erzincan ekonomisi için sevindirici bir bilgiyle başlıyorum, yazmaya. Hemen belirteyim; Erzincan Maden Suyu Kiralama İhalesi 21.7.2005 günü yapılıyor. İhalenin önemine, moral değerlerine değinmeden önce, BÖGERT Maden Suyunun geçmişine kısaca bir bakalım.

Devamını oku


OKUMAK

11 Temmuz 2005


Bu hafta düşüncem, okumakla ilgili ne var ise yazmaktı. Baktım soracaklar; sen siyaseti, bir tabloyu, bir müziği, bir heykeli nasıl okursun diyecekler, orada kalemime dur dedim. Şiirle, romanla, hikayeyle ve gazeteyle yetinmeye karar kıldım. Fazla okuyacak olsak, birileri de belki bizim canımıza okur kokusuyla orada durdum….!

Devamını oku


BİSİKLETLER ÖLÜR MÜ

04 Temmuz 2005


Kısaca cevap vererek başlayalım. Evet Erzincan da bisikletler ölür. Eğer sizi yönetenler yapılacak her işin ipini, ellerinde tutmaktan vazgeçmiyorlarsa, dünya bakışları bir açının ötesinde değilse, yönetme sanatının, üretme boyutunu yok ederek ‘’CAMBAZA BAK’’ zihniyetini hala sürdürmekte israr ediyorlarsa, o şehirde BİSİKLETLER ÖLÜR…!

Devamını oku


ERZİNCAN’IN ÇUKURLARI

25 Haziran 2005


Bu hafta sizlerle Erzincan’ın çukurlarını paylaşmaya çalışalım. Her şeyden önce Çukurkuyu köyünü de ayrı tutalım. 1939 Depremi sonrasında, insanlar normal hayatlarını sürdürmeye başlamışlardır. Erzincan bu gün ki konumunda yapılaşırken, şahısların yaptıkları ve kurma evler dediğimiz binaların temel hafriyatları yapılmıştır. Bu günlere gelinceye kadar Erzincanlı uzun bir süre ÇUKURA hasret yaşamıştır..!

Devamını oku


TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI ELİ’YLE ERZİNCAN’LI YATIRIMCI ARKADAŞLARA

18 Haziran 2005


Sizlere ilk defa yazıyorum, Yazının başlığı, belirli yaşın üzerinde olanlara çok şeyler hatırlatacaktır. Bu başlığın neler ifade ettiğini genç nesiller belki de anlamayacaklardır. Bu başlık da ki maksat yanılmıyorsam 1970 li yılların sonuna kadar devam etti.

Devamını oku


GÜLERİZ AĞLANACAK HALİMİZE

13 Haziran 2005


Muhakkak bir şehrin yaşadıkları çok önemlidir. Yaşananları eksi ve artılarıyla her zaman değerlendire bilir, bunu hepimiz yapa biliriz. Bu sütunlar da yazmaya başladığımdan bu yana daima daha çok dünya ve ülke gündemindeki konularla Erzincan’a bakan düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bu gün istemeyerek çoğunlukla yapılan tarz da sizlerin hafızalarınızı birazda zorlayarak ve bizim merak ettiklerimizi sormaya çalışacağız.

Devamını oku


ERZİNCAN’IN HUZURU

05 Haziran 2005


Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin Türkiye’nin uluslararası terörizmin tehdidi altında olduğunu belirttiği, Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin tamamlandığını, 22 .6.2005 de yapılacak MGK toplantısında ele alınacağını, belge de Türkiye’nin tehdit algılaması, bölgesel sorunlara bakışı, komşu ülkeler ve uluslar arası kuruluşlarla ilişkiler başlıklarının yer aldığını basında yapılan yayınlardan hepimiz bilmekteyiz.

Devamını oku


TAŞIMA SUYLA DÖNMEYEN DEĞİRMEN ERZİNCAN SPOR

30 Mayıs 2005


Bir çoğumuzun bilmesine rağmen, bir kesim hemşerilerimizin konudan uzak olduğunu var sayarak, kuruluşundan bu lig sürecinde 3. lige düşmesine kadar, geçen dönemlerde bazı noktalardan Erzincan Spora bakmaya çalışalım. 1968 Yılın da iki amatör takımımızın birleşmesiyle, Erzincan Spor kuruluyor. Bu kuruluş aşamasında bakın kimler emek veriyor.

Devamını oku


1500 YILLIK KADİR BİLMEYEN ERMENİLER

21 Mayıs 2005


Türkiye’de yıllardır beraber yaşadığımız, kendi öz kimliklerini taşıyarak ve de yaşayarak Türk Vatandaşı Ermenileri yazımın başlığından ayrı tuttuğumu belirtmek isterim. Bu başlığı kullanırken amacım kimseyi karalamak değildi. Ancak bin-bin beş yüz yıl öncesine gittiğimiz de; - Peygamber Efendimizin, kendi yaşadığı dönemde Ermeni kavmine bir çok kanuni haklar sağladığını bilmekteyiz.

Devamını oku


TERÖRİST VE SOSYALİST ERMENİLER

09 Mayıs 2005


Bizim ulaşabildiğimiz kaynaklar da , dünya da ilk terör hareketinin M.S. 66-73 Yılların da ‘’SİCARİİ’’ adıyla,bağnaz din adamları tarafından Kudüs’te kurulduğunu görmekteyiz. Bu terör örgütünün varlığına Moğolların son verdiğini, 11. Y.Y.gelindiğin de ‘’Haşhaşini’’ terör örgütünü, arada ki bir çoklarını geçerek, Ermenilerin 1893 de İstanbul da Ovanes Yusufyan tarafından gizli bir terör örgütü kurduğunu,

Devamını oku


UYGARLIKLARI CANLI CANSIZ BÜTÜN DEĞERLERİ YOK EDEN AVRUPA

02 Mayıs 2005


Kaç haftadır, sözde soykırım konusunu sizlere birçok kaynağa dayanarak aktarmaya çalıştım. Bu hafta size, Avrupalının geçen yüzyılın başlarında kendi dininden olanlara neler yaptığını bir edebiyatçının, bir felsefecinin kaleminden, kendisini etkileyen başka bir felsefeciden bahsederken, Avrupa’nın kapkara bir dönemini nasıl anlattığına beraberce bakalım.

Devamını oku


ACI HATIRALARIMIZ DA YALANLARA YETER

23 Nisan 2005


Bütün kurumlarımızla 2005 Yılın da ki soykırımla ilgili yaptıklarımız, Dünya da bir çok arşiv belgelerinin ortaya getirilerek, toplumlara sunulması, 90 yıl sonunda geldiğimiz en olumlu nokta olmuştur. Bu çalışmalara, 24 Nisan gününden, 2005 sonuna, hatta, 2006 sonuna kadar devam edilerek, tüm insanlığa soykırım olmadığı anlatılmalıdır. Hiç kuşkusuz izlenecek o kadar yol var ki, tamamında haklılığımız ortaya çıkacaktır.

Devamını oku


ERMENİSTAN VE ERMENİ YÜZSÜZLÜĞÜ

15 Nisan 2005


Ermenistan’ın ve onun diasporanın kendini saklayan organizatörü Koçaryan’ın son yüzsüzlüğünü de gözden kaçırmadan bakalım, meseleye. Bu güne kadar, sözde soykırımla ilgili yapılan çalışmalar, bu çalışmaların geldiği nokta hepimizi bir nebze sevindirmiştir. Taktir-e şayan başarılı işbirliğinin sergilenmesiyle, başta Cumhurbaşkanı, Hükümet, Muhalefet, Genel Kurmay Başkanlığı ve de en büyük katkıyı sağlayan Türk Tarih Kurumu’nun yaptıklarını bilmekte ve görmekteyiz.

Devamını oku


BİR ERMENİNİN SAÇMALADIKLARI

08 Nisan 2005


Amacım, ne etnik kökenli olanları suçlamak, ne de azınlık diye adlandırdığımız; Musevi, Rum, Süryani ve Ermenileri yermektir. Bunların içinden, hani tabiri yerinde kullanacak olursak, bütünlüğümüze farklı bakanları cımbızla çekerek ortaya çıkarmaktır. Bununla ırkçılık, başka din düşmanlıkları yapmak istemediğimi de ayrıca belirtmeliyim.

Devamını oku


ERZİNCAN NELERİ, NE ZAMAN DÜŞÜNÜR

02 Nisan 2005


Gazete’den Sayın Prf. Dr. Hüseyin Şenocak'ın yazmaya başlayacağını öğrenince son derece sevindim. Her konuda Erzincan’ın her nefes alışında yanı başında olan, Erzincanlının bütün elemlerini, görevi nedeniyle de yaşayan, bir akademisyenin yazması, önerilerini, düşüncelerini Erzincanlılarla paylaşması, büyük bir kazanç ki, bunun için sevindim.

Devamını oku


SÖZDE SOY KIRIM...! YA MEZALİM...?

17 Mart 2005


Bu hafta sizlerle, sözde soy kırım yaygarası atanların, gerekçelerinin ne kadar doğruluktan uzak olduğunu kısa bilgilerle paylaşmaya çalışacağım. Bu bilgileri değerlendirirken kesin haklılığımız bir yana, MEZALİMİ yüreğinde yaşayan ERZİNCAN lılar olarak, neden sessiz kalışımızı uzunuzun düşüneceğinizi zannediyorum.

Devamını oku


AVRUPALININ YAPTIĞI SOY KIRIM

11 Mart 2005


Bilindiği gibi, Türklerin Avrupa’ya ilk ciddi anlamdaki gidişleri Şehzade Süleyman Paşa ile 1356 yılında olmuştur. 1.Murad’ın taht’a çıkmasıyla Osmanlının Avrupa’da ki fetihleri başlamış ve Kosova Meydan Savaşına kadar aralıksız devam etmiştir. Bundan sonraki dönemlerde de Osmanlı hakimiyetinin bütün dönemlerinde sadece Balkanlarda 15.787 mimari yapıya kavuşulmuştur.

Devamını oku


ERZİNCAN BELEDİYESİ VE YATIRIM - PROJE

04 Mart 2005


Erzincan Belediye Başkanlığımızın yapmış olduğu ve yapacağı hizmetleri, seçim tarihinden bu güne kadar nasıl bir seyir gösterdiğini ve göstereceğini izlemeye çalıştık. Malum bilgisayarlarda internetle artık dünyanın bizi izlediği gibi, bizde dünyada her şeyi izleye biliyoruz. Bizde her yönüyle izlemeye çalıştığımız ERZİNCAN BELEDİYEMİZE bir de internetden, bir cam pencereden bakalım dedik.

Devamını oku


ÇARŞI MAHALLESİNİN SON HİKAYESİ

18 Şubat 2005


Hepimiz bilmekteyiz ki, 1939 Depremi sonrasında Erzincan dendiğinde sadece var olan Çarşı Mahallesi, içinde binlerce hatırayı yaşattığı ve binlerce insanın yetişip büyüdüğü yer olmasının yanında, birçok siyasinin başkanlığı, milletvekilliğine de basamak olmuştur. Son yıllara gelindiğinde Arsa Ofisi tarafından kamulaştırılarak, Toplu Konut İdaresince bu alana konut yapılmasına karar verilmiştir.

Devamını oku


HANGİ TEHCİR...?

07 Şubat 2005


13 Şubat 2005 Günü 87.Yıldönümünü yaşadığımız, 13 Şubat 1918 e bazı başlıklarla değinmek istiyorum. Bu tarihe gelmeden önce, kısaca tarihi akışa bakalım. Bir çok millet ve medeniyetin yaşadığı topraklarımız da, aslen İran’lı olan Medler döneminde Ermenilerinde bu bölgede yaşadığını, Malazgirt Zaferinden sonra, Melikşah’ın bölgeyi Mengücek yaptığını, ilk yaşayan Türklerin Oğuzlar olduğunu bilerek ERZİNCAN’ı bir çok dönemden alarak Osmanlı ya getirelim.

Devamını oku


LÜTFİ ÖZGÜNAYDIN VE BAŞARI

24 Ocak 2005


Edebiyatı, gazeteciliği ve fotoğrafcılığı memleket sevgisiyle bütünleştiren, Erzincan sevgisinde buluştuğumuz bir dostdan, bir sanatcıdan bahsetmeye çalışacağım. Onun,1970 Yılında Hürriyet Haber Ajansında muhabirliğe başladığını, Keban Barajı’nın altında kalan köprülerin, en son onun tarafından görüntülendiğini, o fotoğraflar çekilirken usta gazetecilerin nasıl atlatıldığını sohbet imkanı bulduğunuzda zevkle dinleyeceksiniz.

Devamını oku


Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön