TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI ELİ’YLE ERZİNCAN’LI YATIRIMCI ARKADAŞLARA

18 Haziran 2005


Sizlere ilk defa yazıyorum,

Yazının başlığı, belirli yaşın üzerinde olanlara   çok şeyler hatırlatacaktır. Bu başlığın neler ifade  ettiğini  genç nesiller belki de  anlamayacaklardır. Bu başlık da ki maksat yanılmıyorsam 1970 li yılların sonuna kadar devam etti. Halen azda olsa  devam ediyor olabilir. Burada  PTT ile gönderilen, mektup zarfı üzerinde ki , adresin  dolaylı ifadesi ile, Osmanlı’dan  Cumhuriyet’e  geçişimiz de, posta tatarlarının, PTT’ye devrettiği  Türk insanın pratik  zeka ürünü vardır.

O günlerden yakın tarihimize kadar, gelen bir mektup kültürümüz vardı. Mektubun edebiyatımız da ki  yeri ise, bu sütunlara sığmayacak kadar önemliydi. Mesela  gurbete ve  askere gidenler  farklı muhtevalarda mektuplar yazarlardı. Posta müvezzilerinin köylere her gün  gidemeyişi, köylünün  haftanın bir günü  merkeze gelişi, birazda üst kimlik-alt kimlik bakışıyla şehirdeki  esnaf adresi ön planda tutularak, mektup zarfı üzerine,

Tohumcu İsmail Efendi
Eli’yle
Cencige Köyünden 
Ahmet Ceylan
Zahire Meydanı ERZİNCAN şeklinde yazılırdı.

Köyden  gelen kişi, genellikle daima alış verişini  yaptığı esnafa uğrar, - Bize bir şey varmı diye sorar, varsa mektubunu alırdı. Bırakın şimdiki   beğenilmeyen  haberleşme teknolojisini, telefon dahi  sadece resmi dairelerde bulunurdu. Yaşanmışları  yazıya  aktararak, yola çıkmak istedim. Bu nedenledir ki, Erzincanlı yatırımcıya, bu mektubumu  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı eliyle gönderiyorum. Şimdi buna nostalji diyoruz. Umarım mektubum adreslerine  ulaştırılmış olur.

Saygı değer  Erzincanlı tüccar arkadaşlar,

Dün bir arkadaşımdan bir fax notu aldım. Erzincan Valiliği İl Daimi  Encümeni Başkanlığının  bazı taşınmaz ve şirket hisselerinin ihale yoluyla satılacağını öğrendim. Belki benim Erzincan dan uzak oluşum, belki dikkatsizliğim nedeniyle bazı satışları yorumlamakta  bayağı zorluk çektim.İhale ile  ilgili,

- Kamer Kablo Sanayi ve Tic.A.Ş.nin % 18.14  oranındaki,
- Karakaya  Beldesi  Çermik Dinlenme Tesislerinin % 50  si,
- Soğuk Hava  Deposunun tamamı,
- Akbulut  Kayak Tesisleri Otel Binası,
- Ermaş A.Ş.nin  % 15.16  hissesinin, satılacağını  kısmen detaylandırılmış rakamlarla birlikte gördüm. Şimdi gördüklerime yine sırayla  beraber bakalım.
- Kamer Kablo, acaba halen faal mi dir.
- Karakaya Beldesi Çermik Dinlenme Tesisleri, ne zaman nasıl çalıştırılmıştır.
- Soğuk Hava Tesisleri için,bir şey söyleyemiyorum,zira teknik/karlılık bilgileri yok.
- Akbulut Kayak Tesislerinde acaba sadece otel binası mı satılmaktadır.
- Ermaş A.Ş. Halen Erzinacan’da mı..? Yoksa İstanbul’da mı dır. …?

Değerli Arkadaşlar;

Bütün bunları bir çoğunuzun bildiğini zannediyorum. Sizlere farklı bir bakışla bunları yazarken, Özel İdarenin  zarar eden kuruluşlarını  satışa çıkarmasını  son derece olumlu buluyorum. Yukarıda bir nebze  eksikleri dile getirmem ise, Devlet/Millet iş birliğinin, ticari alanda  başarılı olmadığı  kanaatimden kaynaklanmıştır.

Sizlere yazmamı gerektiren hususlara  gelince;

İhale edileceklerin, ekonomik  olanları ve olmayanlarının bulunduğu zaten açık. Ancak kısa sürede  yapılacak çalışmalarla, bu yatırımların  çalışır duruma ve karlı hale  getirilmesi mümkündür. Biraz da yöresel   bakışlarınızı, Dünyanın neler yaptığını tespit  ettiğiniz gözlemlerinizle  birleştirirseniz, bu tesisler  memleket insanımıza iş imkanı, sizlere de karlılık sağlayacaktır. Bu gün Erzurum Palandöken’de  milyon dolarla  yatırım yapan turuzimci, herhalde paralarını beyaz karların üzerine saçmıyordur. Erzincan Çağlayan da  özel işletmelerin  zarar  ettiklerini hiç birimiz herhalde söyleyemeyiz. Sadece birisini örneklersek ; Karakaya  Belediye Başkanlığının, hafta sonları sadece nişan ve düğünlere tahsisi ile işletmecilik olmaz. Buraya  çalışacak bir sistem getirilmelidir. 

Ermaş A.Ş. Farklı bir zihniyetin, eleman bulunmuyor bahanesiyle, hisse çoğunluğuna  dayanarak,  tesisi  İstanbul’a taşımasıdır. Ticari olarak hakim ortaklar kendilerini savuna bilirler. Bu manada  Huzur’da da haklı olduklarını zannede bilirler.Ama  yapılan, ahlaki açıdan Erzincan’a ve küçük ortaklarına kötülüktür. Çok ortaklı bir iş kıvılcımının başlamadan söndürülmesidir. Herkes çok iyi bilmektedir ki, bu Dünya yolculuğunun sonunda  istenilecek bir helallik  vardır. Ne diyelim onu da isteyecekler düşünsün…!

Sizlerden İstirhamım;

Yatırımcı arkadaşlarımın, kendi imkanları ve ilgi alanları içinde  bu tesisleri almalarını öneriyorum. Şayet sermaye  yeterliliği sağlanamıyorsa  bunun % 50 sini  Erzincan dan % 50 sini Erzincan dışından temin edilmesini de taktirlerinize bırakıyorum. Bu düşüncelerime  Bögert Maden Suyunu da  göz önünde bulundurulmasını da ilave etmek istiyorum. Bunların gerçekleşmesi, sizleri yapılacak fizibilitelerle doğru yatırım dan doğru işletmeye götürecektir. Ayrı ayrı  her işletmeye Erzincan  dışından katacağınız  sermaye, hem sizlere şevk verecek, hem de  dışarıda ki Erzincanlı  yatırımcının, bundan sonraki muhtemel kurulacak İşletmelerin hayatiyeti için  güven kaynağı olacaktır. Falan hemşerinin  şu kadar varlığı var, gelsin Erzincan’ a yatırım yapsın demekle,  sizler de bir şeyler yapmadığınız müddetçe, gelip kimse Erzincan da yatırım yapmaz. Yapmadıklarını da yıllarca beraber gördük. Benim kolektif  iş anlayışım bunları  söylüyor.

Değerli Arkadaşlarım;

Bu mektubumu, sizlere Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı aracılığıyla gönderiyorum. Zaman olur, sizler isterseniz hepinize de ayrı ayrı yazmaya çalışırım. Bu  vesileyle, bütün bunlardan  oda başkanlığımızın da  hiç değilse bilgisi olur, belki sizleri bu kurumumuz bir araya getirerek bu çalışmaları sonuçlandırırsınız. Ben de bunun manevi hazzını duyarım. Burada moral değerle işe sarılmaktan başka bir eksiklik görmemekteyim.

Ama sizler  (- O başkan oturuyordu bir şeyler yapmadı derseniz,) birileri de size (- Bu başkan geziyor ama oda yapamadı.) der. Sonuçta  kahvelerde ve iş yerlerinde, hiç fayda getirmeyecek oturan-gezen başkanları konuşur dururuz. Kazançlı çıkan olmadığı gibi, kaybeden Erzincan olur.

Özellikle işinizin kolay olmadığını biliyorum. Kolektif çalışmalarınızın başarıya ulaşmasını içtenlikle temenni ediyorum. Esnaf arkadaşlara da selamlarımı söylerseniz sevinirim. Ben hala Erzincan sevgisiyle yatıp kalkıyorum.

Hepinize sevgiyle dolu başarılar diliyorum.

Saygılarımla,

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön