KEMAH VE TURİZİM ELLİ BAHÇE ELLİ EV

10 Aralık 2004


Kemah ve turizm  başlığımız altında, çözüm  düşüncelerimizide belirterek başlıyorum yazıma. Turizimle ilgili  önceki yazımda ERZİNCAN ve TURİZİM derken, Erzincan’ın Turizmden ne ALDIĞINI, ne ANLADIĞINI biraz sorgulamış vede biraz açmaya çalışmıştık. İster kendi insanımız, ister yabancı olsun, Dünya da insanların neden seyahat ettiklerine  bakalım;

Bunları, ticaret, dinlenme, eğlenme, güneş, kum, deniz, macera, iklim değişikliği, akraba ziyaretleri, öğrenim, aile kökenlerini araştırma, alış-veriş, karşı cinsten insanlarla tanışma, mekan değişikliği, farklı mutfakların özelliklerini tadma vb nedenler olarak sıralayabiliriz.

Turizimcilerin ana değer olarak, artı ve eksilerini  değerlendirdikleri, KONAKLAMA/GECELEME  tabirini sıkça  duymaktayız. Burada  ölçümlenen  KONAKLAMA/GECELEME bu doğrultudada birim müşteriden  elde edilecek  ekonomik değer kast edilmektedir.

Kendi  amaçları doğrultusunda seyahat eden kişilerin büyük çoğunluğu  evlerinde sahip  oldukları imkanlarını, emin rahat, beklentilerini  karşılayacak  KONAKLAYACAĞI/GECELECEĞİ yerleri, seyahatlerinde  istemekte ve aramaktadırlar.

Seyahat edenler, yani konumuzdaki  adıyla turistler, Dünyanın neresine giderse gitsinler, yukarda saymaya çalıştıklarımızı  ön planda tutmaktadırlar. KONAKLAMA/GECELEME önceliğinden  hareket ederek  devam edelim.
 
İnsanın kendini, sonra görebildiği alanı, daha sonra  farklı yerleri keşfetmesi,bunu basamaklar  üzerine  oturtturarak, bir armoni içerisinde araması, bunlara karşılık talep yaratılarak ihtiyaca  uygun hizmetlerin sunulması, bu halkaların tümünden ekonomik değer elde edilmesi turizmin kendisi değilmidir.

Toplumları büyük bölümü,sunacakları değerleri bulabilmek için,ellerinde fener daima arayış içerisindedirler. Çoğunlukla bunu başaramamakta ve yapay  değerler elde etmeye çalışmaktadırlar. Toplumların küçük bölümüne ise,Allah her şeyi bahşetmiştir. Bir yerde olmayanı bulmaya çalışanlar, bir yerde yanıbaşındaki kıymetleri görmeyenler.

İşte Kemah ilçemiz. Hergün iç içe yaşadıkları  değerlerin kıymetini bilmemekte ve görmemektedir. Bilmek ve görmek  onların değerlendirilmesiyle ancak yerinde olacaktır. Bunu  sadece Kemah için değil, Anadolumuzun büyük  bir bölümü içinde söyleyebiliriz. Söyleriz.

Biz ERZİNCAN’a biz KEMAH’a dönelim. Biz kendi penceremizden iç içe yaşadığımız halde görmediklerimizi, görmeye çalışalım...

KEMAH  ilçemiz, hepimizin bildiği gibi, ERZİNCAN’ a 50 km.karayolu ile  30-40 dk. Demiryolu ile 60 dk.lık mesafededir. ERZİNCAN merkeze  haftanın belirli günlerinde  de  Havayolu taşımacılığı  yapılmaktadır.  İstanbul da uçaktan indiğinizde  evinize-işinize  birkaç saatte ulaşırken,ERZİNCAN da uçaktan indiğnizde,30-40 dk.sonra KEMAH dasınız. Dünya da bu kadar  güzel ulaşım imkanına sahip, çok yer olmasa gerek. Burada söylemeğe çalıştığımız, KEMAH ‘ın   ulaşım sorunu yoktur.

KEMAH’ da  Kemah Kalesi, Gülabibey  Camii, çeşmesi. hamamı, Melik Gazi Türbesi, Tugay Hatun Kümbeti, Ali Baba ve Gözcü Baba türbeleri, Alaattin  ve Hacı Mahmut  Bey çeşmeleri, Gözetleme Kulesi, Midilli Baba  Türbesi, Kelem Yakup  ve İskender Baba türbeleri, Kömür Tuzlası, Acemoğlu, Buz Mağaraları, Taşdibi  Kilisesi gibi eserlerinin  yanında  Soğuk Pınar, Soğuk Sular  benzeri birçok mesire yeri, Delik Taşı  ve bir çok  yaylaları ile farklı özellikler  gösteren  mağaraları  bulunmaktadır. İliç ve Kemaliye ilçelerimize günü birlik  ulaşım  imkanı ilede o ilçelerimizin eserlerinide ayrıca sunma  artılarına sahiptir. Demek  ki  KEMAH’ ın   tarihi ve kültürel eser sorunuda yoktur.

KEMAH’ da Türk mutfağının bütün ürünlerini  ortaya koymak,disipline bir çalışmayla mümkündür. Otuz-kırk yıl  önceki düğün yemeklerini hatırlayanlar, sofralardaki inceliği, zenginliği, zeytin yağlı çeşitlerinden tutunda, tatlı çeşitlerine kadar nelerin nasıl yapıldığını, nasıl sunulduğunu, yemek kültürünün  ne olduğunu söyleyeceklerdir.

KEMAH’ın eksikleri nelerdir...? Birde burada bakalım. KONAKLAMA/GECELEME KEMAH’ da sorundur. Daha doğrusu, bizim anlatmaya  çalıştığımız  bakışa uygun yer yoktur. KEMAH bunu çözmeli ve aşmalıdır. Bunu aşmanın, aşabilmenin anlamı ise, 200 Yıldır devam eden GÖÇü durdurmak demektir. Bir hastalığı durdurmak, o hastalığın tedavisi demektir.

KEMAH  bunu aşabilirmi...? Nasıl aşar...?

En azından  elli-altmış yılı çok iyi bimekteyiz ki; KEMAH yıllarını, çimento fabrikası, süt fabrikası, yem fabrikası gibi fabrika beklentileriyle kaybetmiştir. Veya  o yılların  ortaya koyduğu ekonomik  şartları değerlendırememiştir.

Bugün, her şeyin çok hızlı hareket ettiği Dünya’da ve Ülkemizde, önem kazanan sektörlerin  başında TURİZİM gelmektedir. Para harcayan, seçici, değişik alternatifler  peşinde koşan, beklentileri güneş, deniz ve kum olmayan, bir çok turist kitlesi bulunmakta ve alternatifler aramaktadırlar.

Bu yazdıklarımın, bütünü ele alınarak ERZİNCAN ve KEMAH’ ın hareket  başlangıcı  TURİZİM  olmalıdır. Yapacakları proje de,yanlarına, turizimcileri, üniversiteyi, sivil toplum kuruluşlarını,mimar ve mühendisleri, Kültür ve Turizm Bakanlığını, Valilik, Kaymakamlık ve  Belediyeyi alarak, KEMAH’ı BANLİYÖ İLÇESİ/HAFTA İÇİ ve HAFTA SONU TATİL  ilçesi yapabileceklerdir. Uzun soluklu bir çalışma olacağının bilincindeyiz. Ancak bunu başaracak Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı ve diğerleri daima başarılarıyla anılacaklardır.

BANLİYÖ  İLÇESİ demek ‘’Genellikle oturma alanı niteliğinde olan, şehrin mekezinden  biraz uzakta, yada sınırlarına yakın yerde bulunan şehir bölümü’’ veya  ‘’Şehrin kontrolü altındaki yer’’ şeklinde tarifleyebiliriz. (Latince; Sub  Urbe)

ERZİNCAN’ın  bu özellikleri taşıyan başka bir ilçesi olmadığı kanaatindeyim. Geleneksel ve modern değerleri taşıyacak, iyi projelendirildiği taktirde  ERZİNCAN ve KEMAH  dikkatten  kaçmayacak  katma değer elde edeceklerdir.

KEMAH bütün boş  BAHÇELERİNİ, boş EVLERİNİ (Evlerin KONAKLAMA/GECELEME) ye (uygun olarak yeniden yapılarak) yaparak, bunları yaparken; içme suyu, arıtma, çöp toplama alanlarınıda  iyi planlayarak, Dünya da bir çok  örneği ne  rastlanan bir tatil  ve BANLİYÖ ilçesi yaratılabilir. Buradan herkes  karlı çıkar. İstihdam yönünden elde edilecek faydayıda varın siz hesap edin.

Hani hep duymaktayız ki, siyasilerimiz hemşehrilerimizin kendilerini koltuklarının altında  bir dosya ile  ziyaret etmiyorlar, somut talepleri olmayınca bizimde yapabileceğimiz bir şey  kalmıyor. demektelermiş...

Gelin eksiklerinizi gideriniz. KEMAH da ELLİ BAHÇE - ELLİ  EV  projenizi yapınız. Toplumun bütün kesimlerinin katkısını mutlaka sağlayınız.

Sayın  Bakanlarımız, Sayın Milletvekillerimiz sizlerden  Dosyalarınızı beklemekteler...!

Sevgili KEMAH’ lılar sizinde koltuğunuzun altında artık bir dosyanız olsun...

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön