BAZEN ZOR OLANLAR.....

01 Ağustos 2007


Bazen zor olan işler vardır.Adamın kafası , menfaati olmadığı için talep edileni yerine getirmeyi almaz. Türlü yollardan bahaneler üretir.Muktedirken , menfaati doğmayacağını bildiği için parmağını dahi oynatmaz.Ama zor iştir, böyle davrana bilmekte….!

Bazen 40 derece sıcaklıkta yazı yazmakta zor olur.Hareket etmenin güçlüğü ister istemez düşünmeni de etkiler.Yazmak, düşünmek ama nasıl..? Bocalar durursun. Fakat bazen bir yerlerden öyle rüzgarlar gelir ki.. Bir anda her şey normale dönüşüverir. Bir de bu rüzgar Şelale’den Erzincan’dan ve iki can dostun telefonundan esiyorsa, orada durur, sıcağı artık duymazsınız. Duygularınız sizi de alarak Erzincan’ın nerelerine götürmez ki…Ya torununuzu alır yerlerde sarmaş dolaş olursunuz, ya güneş battıktan sonra Çağlayan’da projektörleri Şelaleye karşı çevirirsiniz. Bırakın sıcağı, şimdi suyun sesinde ve esintisinde hülyalarınızla baş başa kalırsınız.Bir anda İstanbul’un nem dolu çekilmez sıcaklığını, dostça esen bir Erzincan rüzgarı alıp götürür.

Bu iki can dost, Şelale de yazılan bir şiirden bahsediyorlarsa, büsbütün duygularınız ayaklanır. Hele bu dostlardan birisi ilham geldiğini sanarak, şiir yazmak için Çağlayan’da ki, kır çiçeğinin adını, bana sormasına ne demeli…. Şarkı, ‘’sevdiğim, saydığım.. sana oldum müptela’’ da diyorsa, o billur su dudaklarımdan dağılıp gider, gider…Bense bambaşka dünyalara uzanırım, biraz hasret, biraz sevinçten…Bazen zor olanlar, vardır ya….. işte o anlar gibi….

Bu yazımda 22 Temmuz 2007 Milletvekili seçim sürecinde iken, hangi başlıkları yeterince izleyememiştik, onları bulmaya çalışacaktım.Ama gerektiği gibi toparlayamadım. Yine de birkaç başlığı dile getirmeye çalışalım. Bazen zor olsa da….

- İstanbul da KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ nün Devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı toplantısı yapıldı. Bu toplantıda ABD nin Karadeniz’e çıkma gerekçeleri ortadan kaldırılmaya çalışıldı. Rusya-Putin-Enerji , başlı başına irdelenmesi gereken bir gündem maddesi oldu….

-Almanya Federal Meclisinde Göç Yasa Tasarısı kabul edildi. Berlin de toplanan Eyalet Uyum Zirvesinde ise, Eyalet Başbakanı Klaus Wowereit, göçmenlere sahip çıkarken, Alman pasaportu olanında, olmayanında Berlin li olduğunu, 5.500 TÜRK işletmesinin 70.000 istihdam sağladığını, kimsenin TÜRKÇEYİ unutmak zorunda olmadığını, TÜRKÇEYİ öğrenmenin ALMANCA öğrenmenin önünde engel olmadığını söyledi…

- Abartılı Ermeni Masalı, adlı internet sitesi ‘’Holdwater’’ Ermeni yanlısı Taner Akçam tarafından deşifre edildi.
-Atatürk Üniversitesinin 50. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 2. ULUSLAR ARASI TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ Sempozyumu yapıldı..
-Lozan da Doğu Perinçek’in itirazı ret edildi.

- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kilikya Gatağigosu Aram 1’ e gönderdiği mektupta, Türkiye’nin sözde Ermeni kırımını tanımasının ahlaki bir sorumluluk olduğunu ve Fransa’nın bu konuda tam bir adanmışlıkla üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin istikrarı için, o kadar çok takip etmemiz gereken konu var ki, hangi birini yazacağımı bilemiyorum. Hiç değilse bir kısmını başlıkları ile sıralamaya devam edelim;

- Filistin’de bitmeyen kaos,
- Lübnan da devam eden şiddet,
- AB-Rusya zirvesinin başarısızlıkla sonuçlanması,
- Çin-ABD ticari gerginliği,
- Uzakdoğu da sonu gelmeyen silahlanma yarışı,
- Irak’ta çözülemeyen güvenlik sorunu,
- İngiltere’de başlayan Başbakan, Gordon Brown dönemi,
- Avrupa Birliği dönem başkanlığının Portekiz’e geçmesi,
- Kerkük’te her geçen gün derinleşen kriz,
- Dağlık Karabağ da yapılan seçimler,
ve
- Barzani’nin fütursuz konuşmalarını sıralaya biliriz.

Bu haftalık bunları yeni iktidarın nasıl değerlendireceği beklentimize bırakarak , yazımızı bir Erzincan şiiri ile daha doğrusu başka bir can dostun, sevgili Nurettin ALBAYRAK’ın CAN ERZİNCAN şiirindeki mısraları birlikte okuyarak bitirelim….

Bir acı düğümlenir
Gönlümüzün derinliklerinde
El açarız acılardan uzak olmaya
Eski Erzincan Harabeleri’nde
Her günün bereketli seherinde
Kanayan ezgilerle
Açarız gönlümüzü Kırklar Tepesi’ne
Bir daha şahit olmasın dağlar
Bacı-kardeş inlemesine
Otuz dokuz zelzelesine
Berekettir dört yanında
Dereleriyle gözümüzü dolduran dağlar
Tulum peynirin ses verir yurdumuzun dört yanından
Toprağın fazileti ‘’Karaduman Üzümü’’ bağlar
‘’Bir dost bulamadım gün akşam oldu’’ içimde ağlar
Bitmez tükenmez sevdamızsın
Senelerdir içimizde aynı şevk, aynı heyecan
‘’Yar içerden oğul yar içerden’’ yaralar bizi
Can Sılbıslı Salih can
‘’Anam babam’’ ERZİNCAN

KAYNAK: Erzincan Şiirleri
Eraren
Asam
Agos Gazetesi
Hürriyet
Almanya Hürriyet
Palandöken Gazetesi

 

 

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön