SİYASET HIRS-İNAT-MAĞDURİYET.......!

13 Temmuz 2007


Bugün sözde Ermeni soykırımı konusuna değinmeyerek, sadece becerdiğim ölçü de siyaset yazacaktım. Heyecan duyulmadığı iddia edilen bir seçim ortamında herkes konuşurken, bende bazı şeyler söyleyecektim…. Fakat şu Petkim ihalesi ile yine Ermenilerden bahsetmeye mecbur kaldım.

Bildiğiniz gibi AKP iktidarı Türkiye’nin MİLLİ ve STRATEJİK kuruluşlarından PETKİM’İN de özelleştirme kapsamında ki, ihalesini yaptı. Daha önce TÜRK TELEKOM- TELSİM- TÜPRAŞ- SEKA- TEKEL (içki) yi sattığı gibi… Hovarda babanın, hovarda oğlu gibi özelleştirmeleri gerçekleştiren bugünkü iktidar, yaptığı ihalelerde de gereken hassasiyeti ve özeni gösterecek beceriyi de ortaya koyamadı. Biraz düşündüğünüz de yargı kararı ile iptal edilen, daha sonra farklı fiyatlarla yeniden satılan ihaleleri herhalde sizde hatırlayacaksınız….! PETKİM ihalesinin sözde Ermeni soykırımı ile, ilgisi nedir diyecek olursanız ;

PETKİM’in satıldığı kuruluş: TRANS CENTRAL ASİA PETROCHEMİCAL Holding, girişim gurubu. Bu konsorsiyumun bir ortağı ise, İNVESTMENT TROİKA DİALOG. Bu firmanın hakim ortağı ise, 38 yaşında Ermeni vatandaşı, sözde Ermeni soykırımı konusunda yoğun faaliyet gösteren Ermeni diasporasının finansörü RUBEN VARDANİAN.

İşin ilginçliği, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı ve ihale komisyonu başkanı Sayın Osman İlter’in ihale sonrası televizyon kamera ve mikrofonlarına, konsorsiyumla ilgili sorulan sorular karşılığında ‘’Burada gizleme yok. Yeterlilik kriterlerine uydukları için ihaleye katıldılar. Bütün bilgiler Rekabet kuruluna gönderilecektir.’’ Cevabını vermesidir. Konsorsiyum da Asya’nın en büyük bankasının olduğunu ama ismini söylemeyenleri de bir kenara bırakalım….! Yine diğer ortaklarla ilgili söylenenleri de başkalarının değerlendirmelerinde görmeye çalışalım….

Yeterlilikten bahseden yetkililer, küçük bir lojman ihalesinde dahi kendi müteahhit’ine vergi borcundan, sektörel yeterliliğe kadar her şeyi şart koşarken, ERMENİ DİASPORASI içerisinde önemli bir yeri olan iş adamının katıldığı konsorsiyuma yeterlilik verebiliyorlar… Din üzerinden siyaset yapanların, , iş konusunda paranın dini , imanı olmadığına inanmaları düşündürücü değil mi..? İkinci gün bu iktidarın Sayın Maliye Bakanı Devletin Kurumlarının gereken bilgileri toplayacağını ve son sözü Özelleştirme Yüksek Kurulunun vereceğini söylüyor. Bunları ifade ederken Sayın Bakanın kendi yüz ifadelerini tekrar tekrar izlemesini öneririm….!

Hatırlarsak; Bir süre önce Ermenistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının bağımsız TÜRK gözlemcilerinin Ermenistan da ki seçimleri izlemelerini kabul etmemişti. Hatta Erivan’ a uçmak üzere İstanbul’da bulunan TÜRK gözlemci Ankara’ya dönmek zorunda kalmıştı. Kısacası Ermenistan resmen TÜRK üyeleri veto etmişti. Fakat AKP’nin Milli ve Milliyetçilikten yoksun anlayışı 2020 YILI ERMENİSTAN DİYALOG KOORDİNASYON KURULU üyesi Ermeni Ruben Vardanian’ın firmasını PETKİM ihalesine kabul edebiliyor. Ama iş bununla da bitmiyor.
Bugün bizi üzen, haklılığımızı dünyaya anlatmak için çaba içerisinde, sayısız insan bu konuda emek harcarken, bu YALANI düzeltmek için zaman tüketirken AKP ve o düşüncenin savunucuları bu MİLLETE böyle olumsuzlukları yaşatmaktadırlar. Bitmedi…Bu iktidarın bir yetkilisi, ihalede elde edilen değerin yüksekliği karşısında hiç düşünmeden BU ÜLKENİN TAŞININ, TOPRAĞININ DEĞERLENDİĞİNİ ne yazık ki, keyifle söylüyor. Ancak, BU ÜLKENİN TAŞININ, TOPRAĞININ DEĞERİNİN DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE ŞEHİT KANLARIYLA ELDE EDİLDİĞİNİ ve EDİLMEKTE OLDUĞUNU maalesef göremiyor. Pes doğrusu….

2007 Milletvekili Seçimlerine sayılı günler varken, Türkiye’yi sadece beş yıl gibi zaman dilimi içinde görenlerin , bazı şeyleri idrak etmelerinde fayda vardır. Bakınız, 1 KASIM 1918 Tarihli Vakit Gazetesinden bir pasajı birlikte okuyalım;

‘’ Su-i istimal ve su-i ahlak çoşkun bir sel gibi, hiçbir hail önünde durmıyarak memleketin her tarafını istila etti…. Balkan muharebesinde uğradığımız felaketler, fırkaların (partilerin) çokluğuna hamledilmişti. Şimdi uğradığımız felaketlerde fırkaların yokluğuna isnad olunuyor. Bence fırkaların yok olmasından da, çok olmasından da daha ehemmiyetli bir nokta vardır ki, o da fırkaların ‘’ ahlaklı ‘’ olmasıdır ; Kendi mensuplarına mahsus bir ahlak ve hukuk yapmaması, umuma mahsus ahlak ve kanunun üstüne çıkmamasıdır. Fırka’lar bu esasa riayet etmedikçe, bir de olsa yüz de olsa memlekete zarar ve felaketten başka bir şey getiremezler.

Bir memlekette yalnız bir fırkanın bulunmasının fenalığı asıl şundan dolayıdır ki, böyle bir fırkanın (ahlaklı) kalması imkansızdır. Muarızsız ve muhalifsiz kalan her siyasi kuvvet er geç su-i istimal etmeğe ve edilmeğe mahkumdur. ‘’

Bunları anlamak için, TÜRKİYE yi beş yıla hapsetmek yerine, geçmişe bakmak, o basamaklardan çıkarak geleceğe ulaşmanın ne olduğu iyi bilinmesi gerekmektedir. Kendi vatandaşına Kasımpaşa argosuyla cevap veren, onu azarlayan bir Başbakan nasıl bilecekse…!

İktidar da kalmak uğruna, siyaset adına oynanan oyuna ne demeli… Bu kadar hırsa bu kadar inada ne demeli…. Hırs ve inattan çıkarılan mağduriyet senaryosuna ne demeli….. Sayın Başbakan bu milleti de, kendi partililerini de aldatmaktadır. Bilerek yarattığı siyasi krizin altında asıl yatan neden; güya Cumhurbaşkanlığını altın tepside Sayın Abdullah Gül’e sunarak parti içinde en büyük muhtemel rakibinden kurtulmaya çalışmasıdır. Kendisinden sonra en güçlü olanın altından siyasi sandalyeyi çekip almaktır. Cambaza bak derken, Sayın Abdullah Gül’e haydi sana güle güle denmektedir. Bunu bu kör döğüşünde kimse görmüyor, görmek istemiyor….

Hırs ve İnat uğruna 360 a yakın milletvekiliyle güya Cumhurbaşkanı seçimini beceremeyen Sayın Başbakan bir de MAĞDURİYETİ oynamaktadır.İktidar uğruna yaşanan hırs, inat ve mağduriyet oyununun, HALKIN, ESNAFIN, KÖYLÜNÜN, İŞÇİNİN, MEMURUN, EMEKLİNİN ve ÖĞRENCİNİN beş yılda nelerine mal olduğuna hiç bakılmamaktadır.

Bu millet 2002 seçimlerinde AKP’ye bunlarda hiç değilse ALLAH korkusu vardır,diyerek oy vermişti. YA ŞİMDİ ……?

 

 

 

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön