PARÇALAR BİRLEŞİNCE

11 Mart 2006


Gündemin en üst noktasına çıkan bir iddianame ve bir Cumhuriyet Savcısı. Tenkit edenler, hukuk devletinde böyle olması gerekir diyenler, aşırı tepkiler ve kıs kıs gülenler. Bu aslında ülke gerçeklerini yeterince görmeyenlerin, hareketlenmesini sağladı dersek yanlış söylememiş oluruz. İnsanlar sanki başka bir ülkeden yeni gelmişlercesine, kahvehanelerde, gazete sütunlarında ve televizyon ekranlarında bakın neleri konuşmaya başladılar.

Sistematik olaylar, milli yarar ve çıkarlar, ordunun itibarı, örtülü kurulduğu söylenen kürt devleti, ülke ve ülke insanın refleksleri, Silahlı Kuvvetlerin etkinliğinin azaltılması, hükümet – asker gerginliği, Güney Anadolu’ da olayların artması ve muhtemel daha ciddi olayların meydana gelmesi. Gibi başlıklar konuşulmaya devam etmektedir.

Güney Anadolu Bölgemiz de sadece devletin güvenlik kurumları hedef alınmamakta her kesim hatta futbol dahi etkilenmektedir. Yöre insanının bir bölümü ve yöneticiler terör kokan bu tür davranışlardan geri durmamaktadırlar. 26 Şubat 2006 da Şırnak’ da Şırnakspor – Erzincanspor 3. lig futbol müsabakası yapılıyor. Maçın skoru 0 – 0 sonuçlanıyor. Her maçını 500 – 600 kişilik kendi taraftarı ile oynayan Şırnakspor’ u bu maçta 2000 – 2500 taraftar izliyor. Maç sonunda bu taraftarlar sahaya inerek Erzincanspor futbolcularını ve teknik heyete yapacaklarını yapıyorlar. Futbol dediğimiz doyumsuz seyir zevki olan bir güzelliği yok ediyorlar. Sonrası, sonrasında saha içine gelen polis panzerleri Erzincansporlu futbolcuları ve teknik heyeti güçlükle polis evine taşıyorlar. Tabii bu çirkin saldırıdan güvenlik kuvvetlerimizde nasibini alıyor…..!

Şırnakspor – Erzincanspor maçında Şırnak taraftarının yaptıkları, her şeyi izlediklerini söyleyen spor basınımızca nedense yeterince görülmüyor. O gün ön plana çıkan Diyarbakır – Konya maçında meydana gelen olaylar olduğu gibi yansıtılıyor. Bu olaylarla ilgili olarak hala sportif müsabakaların ruhunu yorumlayamayan, spordan sorumlu Devlet Bakanı M. Ali Şahin Diyarbakır – Konya maçında yaşananlar için ‘’ Diyarbakır’ da ki, olaylara sebep olanların, takımlarını desteklemek için değil, adeta TERÖR gösterisi yapmak için oraya geldiklerini düşünüyorum. ‘’ Diyor. Şırnak da yaşananlara ise hiç değinmiyor. Sonuç da Türkiye Futbol Federasyonu, Erzincan maçında yaşanan olaylar yüzünden Şırnakspor’a bir maç seyircisiz oynama cezası veriyor.

Olaylara duyarsız kalan Şırnakspor yönetimi ve başkanı bakalım nasıl bir beyanat veriyor. ‘’ Erzincanspor maçı sonrası yaşanan bazı olayları çarpıtan ve ulusal basına olmadık şekilde yansıtan Erzincanspor Belediye Başkanı ( beyan aynen böyle) ve Erzincanspor kulüp başkanı kendileriyle çelişmeye devam ediyorlar. Bir yandan yaşanan bazı aksaklıkları devlete karşı isyan olarak adlandırırlarken, bir yandan da bu İSYANIN beledinin ( herhalde bedelinin olacak) Şırnakspor’ a verilecek cezalarla ödettirilmesini istiyorlar. Kendileriyle çelişen bu insanları ve bu insanların asılsız haberlerini yayınlayan kişileri kınıyoruz. ‘’ demiş. Aslında kendi ağzıyla bunun bir İSYAN olduğunu vurgulayan bu insanı ben kınıyorum.

Bunlar olurken, söylermisiniz HÜKÜMET nerede, spordan sorumlu DEVLET BAKANI nerede. Bütün bu olayları önlemekle yükümlü olan İÇ İŞLERİ BAKANI nerede…. Burada hepimizin oturup ciddi ciddi düşünmemiz gerekiyor. Kürt kökenli bakanlarımız, milletvekillerimiz, bürokratlarımız, sanayicilerimiz, tüccarlarımız, hukukcularımız ve eğitimcilerimiz nerede…? Neden konuşmuyor neden susuyorlar…? Ama Şırnak Belediye Başkanı susmuyor….! Evet susmuyor. Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, bölgedeki sosyoekomik sorunları bahane ederek, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ nin organize etmiş olduğu konferans dönüşünde; ‘’ Eğer merkezi hükümet ve devlet vatandaşlarımızın sorunlarına kulak tıkıyorsa bizde başka mecralardan sorunların giderilmesi için yardımcı olmalarını isteyeceğiz ve bu da en doğal hakkımızdır.’’ Diye biliyor.

Gelelim gündemin birinci konusu olan Savcılık İddianamesine. Burada yorum yapmadan sizlerle Sonar Araştırma Kuruluşunun yapmış olduğu bir anketin sonuçlarına beraberce bakalım. Ankete göre

- Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt’ a yöneltilen suçlamaları inandırıcı buluyor mu sunuz, inanıyor mu sunuz. ?

- Hayır inandırıcı bulmuyorum, kesinlikle inanmıyorum % 72. 2
- Evet, inandırıcı buluyorum, inanıyorum % 14. 8
- Fikri yok, cevapsız % 13

- Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt, bu iddialara göre sizce mahkemede yargılanmalımıdır, yoksa yargılanmamalıdır.

- Hayır yargılanmamalıdır % 75. 5
- Evet yargılanmalıdır % 14. 3
- Fikri yok, cevapsız % 15. 2

- Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt hakkındaki suçlamalar, orduyu yıpratmaya yönelik suçlamalarmıdır, yoksa hukuki suçlamalarmıdır.

- Orduyu yıpratmaya yönelik siyasi suçlamalardır % 80. 2
- Hukuki suçlamalardır % 12. 7
- Fikri yok, cevapsız % 7. 1

- Ordunun hiyerarşi ve teamüller gereği, Org. Yaşar Büyükanıt Ağustos ayında Genelkurmay Başkanı olacaktı. Bu gelişmelere rağmen sizce Büyükanıt Genelkurmay Başkanı olmalımıdır

- Evet olmalıdır % 68. 5
- Hayır olmamalıdır % 10. 7
- Fikri yok, cevapsız % 20. 8

- Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt ile ilgili olan bu olaylar, en çok hangi kişi, kurum yıpranır.

- TSK / Ordu % 32. 7
- Tüm ve Kurumlar % 30. 1
- Hükümet % 7. 1
- Hiçbiri % 6. 9
- Diğer % 2. 1
- Cevapsız % 21. 1 Rakamların dilini varın siz anlamaya çalışınız. Bütün bunları yazarken , PARÇALAR BİRLEŞİNCE hiç güzel şeylerin olmadığını hepimiz söyleye biliriz. Ya yapılabilecek veya yapılanmayanlar. Bırakalım da , onu da şehit cenazelerine dahi gitmeyen kürt kökenli İç İşleri Bakanımız söylesin…

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön