HOCALI SOYKIRIMI

28 Şubat 2015


Hocalı SOYKIRIMI, gönlümüzü kanatırken, tarihte yaşanan birçok olayı maalesef unutuyoruz. Ve DAĞLIK KARABAĞ halen KARALAR bağlamaya devam ediyor.

30 Mart-3 Nisan 1918 günlerini hiç hatırlamıyor, hatırlatmıyoruz. Ermenilerin BAKÜ ve çevresinde yaptığı KATLİAMLARI hiç dile getirmiyoruz. O KATLİAMDA 12.000 AZERBAYCAN TÜRK’ÜNÜN yok edildiğini, sanki hafızalarımızdan silip atıyoruz. Ermenilerin, Ruslarla nasıl işbirliği yaptığını, her şeyin tuzu-biberi olan SEVR’İ, doğu sınırlarımızı büyük ölçüde belirleyen GÜMRÜ Antlaşmasını hiç konuşmuyoruz.

Ermenilerin sözde soykırımı günü olarak 24 Nisan’ın kabul edilmesini sağlamak üzere, 1960 yıllarının başında, Moskova’dan izin almak için nasıl çalıştıklarını belki de bilmiyoruz!

Rusya’da yaşayan Ermenilerin, özellikle Mikoyan’ın ve Zorabyan’ın “Ermeni soykırımının” 50. yıldönümünü anmak için 1965 yılında Moskova’dan nasıl izin aldıklarından haberimiz bile yok! Antranik’in doğum gününün de bu tarihe denk getirilmesine ne demeli! Sonra mı? Sonra da;

Moskova’nın onayını aldıktan sonra sözde Ermeni Soykırımının 50. yıldönümünü 24 Nisan 1965’de, Erivan’da dört yüz bin kişinin katıldığı bir mitingle anmış oluyorlar..! Mitingde açılan “1915’in İntikamını Almak Zamanıdır, Ermeniler Birleşin”, “Nahcivan Ermeni Toprağıdır”, “ “Dağlık Karabağ Bizimdir”, “Anadolu Bizim Olmalıdır”, yazılı pankartları taşıyorlar.

Biz, o tarihlerde ne ve neler yapıyorduk? Hadi ben bilmiyorum! Ya siz biliyor musunuz?
Şimdi oturup, gözyaşları dökmeye, ağıtlar yakmaya kalkışıyoruz! Buna var mı hakkımız?

1992 Yılı 25-26 Şubat’ının o ACI KAFKAS soğuğu hiç mi içinizi titretmiyor? Nerede anlı-şanlı İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ? Nerede, İttihat ve Terakki’ye dil uzatanlar? Nerede, Talat-Enver ve Cemal Paşalar hakkında olur-olmaz şekilde konuşanlar, nerede? Nerede, her türlü iftiraya başvuran soysuzlar? Nerede, halkını uyutanlar?

Nerede, o ikiyüzlü uluslararası güçler? Nerede, HOCALI’NIN o eli kanlı katili, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a tek bir laf etmeyenler? Nerede?

Nerede, DAĞLIK KARABAĞ’DA işgal edilen toprakların, AZERBAYCAN’A verilmesini isteyebilecekler? Nerede, topraklarından uzaklaştırılan KAÇGINLARI yurtlarına döndürebileceğini söyleyen sahte kahramanlar?

Merak etmeyin! Hiç de uzağımız da değiller! Hemen yanı başımızdalar! Belki de, onlar bizi yönetiyorlardır! AZERBAYCAN askeri ŞEHİT edildiğinde susan kim ve kimler? DAĞLIK KARABAĞ kan ağlarken, “HOCALI katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız” dedikten sonra, Ermenilere, taziye mesajları yayınlayanlar, dostluk bildirileri imzalayanlar, maçlara gidenler, maçlarda AZERBAYCAN BAYRAĞINI yasaklayanlar, sözde acıları paylaşanlar, Ermeni diasporasını bizden sayanlar! Kimler? İki kadim halkın da olgunluğa ulaşmasını bekleyen kim, kimler?


KIRIM TÜRK’Ü yok edilirken, tek kelime etmeyen, üstüne üstlük, Rusya ile Putin ile kuzu sarması olan kimler? Ukrayna parçalanırken, ders almayanlar, seyredenler kimler?

HOCALI SOYKIRIMI üzerinden, henüz YİRMİ ÜÇ yıl geçmiş. Hâlâ, burnumuzun direğini acıtan, yüreğimizi parçalayan yanık kokularını, ÇOCUK ve KADIN çığlıklarını duyar gibiyiz.

Dostluğun, kardeşliğin PETROL BORU HATLARINDAN geçmediğini bilmeyenleri, gönül gözü kapalı olanları, bu ACI DOLU günümüzün 23. Yılında KINIYORUM.

AZERBAYCAN’DA yaşayan bütün TÜRK kardeşlerime, uğramış oldukları SOYKIRIMININ YİRMİ ÜÇÜNCÜ yılında sabır ve metanet tavsiye ederken, KAÇGIN TÜRK kardeşlerimin, çektikleri elemlerin bitmesini, DAĞLIK KARABAĞ toprakları için çektikleri ÖZLEMLERİNİN biran önce VUSLATA erişmesini diliyorum.

AZİZ TÜRK ŞEHİTLERİNİN RUHLARI ŞAD OLSUN…

 

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön