GEORGE WALKER BUSH ( 3 )

24 Haziran 2007


Mr.Bush,

Bu gün şahsınıza üçüncü mektubumu yazarken, hala sizden cevap alacağımı düşünüyorum. Yaptıklarınızla sağlıklı olduğunuzu ise televizyon kanallarından izliyorum.Avrupa seyahatiniz de saatinizi kaptırmanıza gerçekten üzüldüm…! Irak’ta dört bine yakın ABD askerini kaybettiğinizi elemle izlerken, bir de özel eşyalarınıza sahip çıkamıyor oluşunuz, inanın beni endişelendiriyor…! Aman dikkat edin. Lütfen başka şeyler kaybetmeyin. Özellikle bizim icazet Vatanımız (!) ABD’nin kaybedilmemesi konusunda özellikle hassas olun. Sonra bizim halimiz nice olur…!

Bir hususa da hemen dikkatinizi çekmek isterim. Siz siz olun ağzınıza sahip çıkın. Burada bazı siyasilerimiz, iktidar partisinin başkanının sık sık sizin ağzınızla konuştuğunu söylüyorlar…! Başkasının sizin ağzınızla konuşmasının bir zararı olur mu..? doğrusu onu da pek kestiremiyorum…S ayın Başbakanımıza faydası, size de herhangi bir zararı olmayacaksa bu konuda da anlayışlı olmanızı bekliyorum…!

Mr.Bush,
Sanayileşmiş ve zengin ülkeler olarak 6-8 Haziran da yine toplandınız. Dünya ekonomisinin % 65 ini yönetirken, acaba her gün öldürülen ve ölen insanlar için bir şeyler düşündünüz mü…? Bir çözüm arayışınız oldu mu…? Siz G-8 ler olarak, Amerika,Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Japonya, Kanada ve Rusya olarak acaba akli ve insani melekelerinizi mi kaybettiniz. Bunu anlamak ve yorumlamak gerçekten zor…

Her şeye rağmen, küresel ısınma konusunda aldığınız karar, Tony Blair ile bir nebzede olsa Dafur da olanları konuşmanız yinede sevindirici. Başka bir sevindirici bulduğum kararınız ise Afrika da AIDS, sıtma ve veremle mücadele için 60 milyar dolar harcamaya karar vermenizdir. Füze rampaları konusuna ise dilerseniz, konu çok uzayacağı için değinmeyelim….

Mr Bush,
Yanlış bilmiyorsam, 2008 yılında başkanlık göreviniz sona erecek. Sizin de Bill Clinton gibi sosyal hayatta ve sivil toplum kuruluşların da ki, çalışmalarınızda aktif rol alacağınızı düşünmekteyim. Bu nedenledir ki ; Önünüz de ki, belirttiğim çalışma döneminde SÖZDE ERMENİ KONUSUNDA bu güne kadar yaptığınız yanlışları , gerçekleri inceleyerek düzeltebileceğiniz kanaatindeyim. Bu nedenle en azından ülkeniz insanlarının doğru bilgilenmesini, sağlayacak olursunuz.

Bu çalışmalarınıza yardımcı olacağını düşünerek, ABD ile geçmişte yaşadıklarımız, sizin hatırlamakta zorlandığınız hadiselerin, bir kısmını bilgilerinize sunmak istiyorum.

Amerika ve Osmanlı ilişkilerinin önemli noktasının başlangıcı olan 1800 li yıllarda (1828) İzmir de Amerikan Yabancı Misyon Örgütünün temsilcilik açtığını, bazı olumsuzluklar üzerine , 1830 yılında kapatıldığını, 1831 de tekrar bu temsilciliğin açıldığını, 1833 de İstanbul, 1834 de Trabzon ve Bursa da misyonerlik temsilciliğinin açıldığını bilmelisiniz…
1832 de Bord ajanlarınızın İstanbul’da yaptıkları bir toplantıda ‘’Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bulunan ERMENİ kiliselerini destekleme’’ kararı almalarının herhalde ayrı bir izahı olmalı. Anadolu da bu çalışmalarınız yürütülürken, SÖZDE ERMENİ SORUNUNU gerçekleri ile bilmemenizi bir türlü anlamıyorum. Sözde Ermeni sorunu, ABD Senatörü Newton Blanchard tarafından ilk defa 3 Aralık 1894 de Amerikan Senatosuna getirildiğini, o günden sonra bu günlere nasıl gelindiğini de unutmamanızı dilerim.

ABD li rahip George M. Dunmore’nin 1852 de Boston’da ki, Bord merkezine gönderdiği raporda ‘’Anadolu’da gördüğüm misyoner çalışmaları bakımından gelecek gösteren en uygun yer Harput’dur ‘’ dediğini nasıl değerlendireceğinizi doğrusu merak ediyorum. Bu değerlendirmeniz de Amerika vatandaşı yaptığınız Harput Ermenilerinin sayısına da dikkat ederek başlamanızı özellikle öneririm.

1861 Yılında Cristopher Robert, İstanbul’da Robert Koleji, 1873 de Amerikan Kız Kolejlini , 1886 da Merzifon, Antep, Talas, Mersin, Bursa, Sivas, Trabzon, Erzurum, Bitlis, Van, Mardin, Adana, Haçin, Ankara, Yozgat, Amasya, Tokat, Malatya, Arapkir, Palu, Bolu, Diyarbakır, Urfa, Bilecik, Maraş, Elbistan Amerikan Kolejlerinin nasıl ve neden kurulduğunu, Ermenilerle yaptıkları iş birliğinin boyutlarını bilmemenizi de düşünemiyorum. Acaba aynı zaman diliminde Amerika da bu kadar kolej açmış olabilir misiniz…?

Mr.Bush,
Türkiye Kurtuluş Savaşına sürüklenirken, başta İngilizlerden aldığınız,
- Mac Andrews And Forbes Co. İle,
- Glenn Tobaco Co.
- Garry Tobaco Co.
- The American Co. Şirketlerinizin, İzmir’de ki, konsolosunuz ve yardımcısının, Midilli’de konsolos ajanınızın, dini kurumlarınızdan The Near East Relief’in ve 1922 e kadar sadece Batı Anadolu’da harcamış olduğunuz 200 milyon doların, harcanış amacını nasıl izah edebilirsiniz…Uzun süredir devam eden bu yoğun çalışma dönemizde TÜRK insanının ERMENİLERCE mezalime uğratıldığını görmemiş olmanız da düşündürücü değil midir…?

ABD halkına, eşiniz Mis. Laura ve size sağlıklı günler dilerim…KAYNAK : - Ahmet Gürel
(Yabancı Kaynaklarda Türk-Ermeni İlişkiler 1071-2006)

- Nurdoğan Taçalan
(Ege de Kurtuluş Savaşı Başlarken)

 

 

 

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön