ERZİNCAN’A GİRDİM NEREDE NE GÜZEL BAĞLAR...? NEREDE ÜZÜM BAĞLARI...?

03 Eylül 2005


Erzincan da artık Cimin üzümü olmaya başlamıştır. Benim için  Erzincan yolunun görünmesinin en açık işaretidir. Bir de ilk torununuz Abdullah’ın dünyaya geldiği müjdelenmişse, artık beni buralar da kimseler tutamaz.

Geçen  hafta  Çukurkuyu Beldesin de yetiştirilen üzüm  fidelerinden olumlu sonuç alındığını öğrendim. Buna teşebbüs ederek, başarılı sonucu elde edenlerden, Belediye Başkanı  Adnan Delikanlıoğlu’ndan  daha çok  sevdiğimi söyleye bilirim.

Cennet’den  bir köşe olan Ülkemiz  dünyada  üzüm yetiştirilen  en verimli  iklim kuşağında bulunmaktadır. Tarım arazilerimizin  % 2.7  sinde  bağcılık yapılırken, Dünya bağ varlığında  4. üretimde ise 6. sırada bulunmaktayız. Bağcılık, uzmanlık, deneyim ve sabır istemektedir. Bağlı olarak, kazandıran  ve ekonomik geleceği olan bir sektördür. Erzincan da  bir BAĞCILIK PROJESİ başlatıla bilir. Buradan  tarımda  yatırım alanı arayan yatırımcıya alan  gösterilir, çiftçilerimizin ekonomik  yapıları güçlendirilir ve mevcut üzüm bağları da  modern yapıya kavuşturulmuş olur.

İşin başında, yanlış çeşit, yanlış destek, yanlış  alanlar seçilmez, kalitesiz ve  yetersiz fidanlar  dikilmezse, sektörde  herkes ce bilinen  bilgi ve eğitim eksikliği dikkate alınırsa, önemli olan PAZAR sorunu da  aşılarak, doğru bir başlangıç yapılmış olacağı kanaatindeyim. Buradan  Ülkemiz ERZİNCAN ve ERZİNCAN halkı kazançlı çıkacaktır. Bunlara ilaveten  yerli üzüm türlerimiz  yöremizde yetiştirilmeli, yok olmak üzere olan üzümler yaşatılmalı, yabancı  üzümler, ekonomik kayıp yaşamamak  için  adaptasyon  sürecinden geçirilmeli, bölgemizin de kapasitesi tespit  edilmelidir.Artık Dünya da  üzüm bağları uzay teknolojilerinden faydalanılarak  hazırlanıyor. İşin  içine  uydular giriyor, koordinatlar belirlenerek ideal verimlere ulaşılıyor. Ekonomik  geleceği olan bir ürün  olduğunu bütün Dünya nın kabul ettiği Üzümü  bu gün siz yetiştirmezseniz, bir gün  başkaları gelerek bu ürünü ERZİNCAN da yetiştirirler. Bizler veya çocuklarımız nerelerde, nasıl oluruz düşünmek bile istemiyorum. Sizler için de bunu düşünmek acı değilmi….? Böyle bir projeye başlarken (tabii başlanırsa)  ERZİNCAN lı çiftçimizde yatırımcımız da  öncelikle  Türkiye de ki  üzüm bağlarını mutlaka görmeli ve gezmelidir. Sanırım Ziraat Odası Başkanlığımızın bu konuda  imkan sağlayacağına inanıyorum

Bağcılığın gelişmesiyle, yarın  Şarap  da  işin  içine girecek, bu günahtır diyenlerde çıkacak, tarım politikamızı teslim  ettiğimiz AB’de, belki  bu günahlardan bizleri korumak için, nasıl üzüm yetiştireceğimize  ve de üzümü ne yapacağımıza da  karışacaktır...! Ben de kimseleri  günaha karıştıran olmamak için, şarap ve şarabın ekonomik getirisine girmek istemiyorum...!

Bu günü  kaçırmaktan korkmadan, yarının  ERZİNCAN ÜZÜM  BAĞLARINI hazırlamak için  neyi, neleri bekliyoruz ki. Ben Erzincan’a CİMİN üzümü yemeye gidiyorum. Sizleri de beklerim efendim...

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön