ÇARŞI MAHALLESİNİN SON HİKAYESİ

18 Şubat 2005


Hepimiz bilmekteyiz ki, 1939 Depremi sonrasında  Erzincan dendiğinde sadece var olan Çarşı  Mahallesi, içinde binlerce hatırayı yaşattığı ve binlerce insanın yetişip büyüdüğü yer olmasının yanında, birçok siyasinin başkanlığı, milletvekilliğine  de basamak olmuştur. Son yıllara gelindiğinde Arsa Ofisi tarafından kamulaştırılarak, Toplu Konut İdaresince bu alana konut yapılmasına  karar verilmiştir.

Kamu  çalışmasını tamamlayarak,tasarruf sahiplerine tebligat yapmış, teklif edilen rakamları yeterli bulmayanları, kamulaştırma kanunun ilgili maddesi gereğince konuyu Kamu, yargıya taşımıştır.

Bütün bunlar hukuk zemininde yürürken, buna engel olanların bulunduğunu ifade edenler, talihsiz beyanlarda bulunmuşlardır. Hukuku kavrayamayanların, o insanları aşağıladığını, tenkit ve tehdit edici konuşmalarına bu sütunlarda yer verdim.

‘’Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla’’ Ata sözünden hareketle;
14-21 Ekim 2004 de RANT KOLLAMA YORUMSUZ başlığı altında bir yazı yazdım.
Ne bir ses,ne bir nefes……….!

22-29 Ekim 2004 de ERZİNCAN ÇARŞI MAHALLESİ  ve RANT KOLLAMA başlığıyla milletvekillerimizin hakarete varan beyanlarını açıkça belirttim. Rant kollamanın ne olduğunu bir daha anlattım.
Yine ne bir ses,ne bir nefes…..!    Olmadı…

1 – 8  Kasım 2004 de ERZİNCAN ÇARŞI MAHALLESİ ve RANT KOLLAMA  2  başlığıyla bir yazı daha yazdım. Çarşı Mahallesi insanına hakaret edildiğini, bu insanlardan her erdemli insan gibi özür dilenmesi gerektiğini söyledim, rant kollamayı bir daha anlattım.
Yine,ne bir ses,ne bir nefes…….!

 22-29 Ekim 2004 Tarihli yazımda konunun yargıda olduğunu, yargı kararından sonraki durumu  da sizlere aktaracağımı söyledim. Bu kararların neler olduğunu yazımın sonunda göreceksiniz.

Bundan önce sizlerle iki hemşehrimizin  beyanlarını paylaşmak istiyorum.
1- Erzincan da yaşayıp, belirli görevler alan ve gazetemizde de köşe  yazan Turan Topçu’nun  araştırmadan, yeterli bilgiye sahip olmadan, Erzincan’lıları hemde genelleme yaparak karalaması.

Yazısında pürüz diyor,pürüzü anlatmıyor. Değeri az buldular diyor, verilen değerin nekadar gerçekçi olduğunu, kimler tarafından nasıl verildiğini bilmiyor. Erzincan’lıyı tanımıyor.. fırsatçı diyor. Önceki yönetim ve yöneticilerin, kamunun proğramladığı  konuyu, getirip bir milletvekilinin kişisel gayretine bağlıyor. Sonra, proje tamam, alt yapı aşağı yukarı tamam  dediği yerin, alt yapısının 1992 depreminden sonra atık su dahil  tamamlandığından habersiz, hala milletvekilinin gayretine sığınıyor.

Esnaf temsilciliğide yapan bir arkadaşımızın biraz izanı, biraz doğruyu öğrenme çabası olacak. Biz milletvekllerimizin  hiçbirşey yapmadıklarını söylemiyoruz ki.

2- Gelin yine Erzican da yaşayan, hemde bir siyasi partinin il başkanının konudan bihaber nasıl beyanat verdiğine üzülerek bakalım.

CHP Erzincan İl Başkanı Kemal Güven, Çarşı Mahallesinin ıslahı için verilen sözlerin yerine getirilmediğini öne sürerek, bugünkü içler acısı durumunun Erzincan’ın imajını olumsuz yönde  etkilediğini belirterek, ıslah edici projelerin neden gerçekleşmediğini, soruyor, sonrada  Toplu  Konut İdaersinin önderliğinde 2004 yılı içerisinde yapılması planlanan  konutların bugüne kadar neden yapılmadığını soruyor.

Şimdi insana sormazlarmı ? Islah nedir.. Kamulaştırma nedir... %95 i zaten yıkılan  Çarşı Mahallesinin içler acısı durumu diyenlere sadece günaydın demek gerekecektir. Zira siz herhalde 5-10 yıl öncesini hatırlayarak konuşuyorsunuz. Sonrada dönüp 856 konutun  yapılmadığını söylüyorsunuz. Arsa Ofisinin elemanları yakın zamanana kadar ordaydı. Belediye orda, Adliye orda, kısacası bilgi kaynaklarınız hemen yanıbaşınızda. Biraz izan biraz özen ….

Erzincan insanı bu şekilde toplum önderliğine  soyunanları herhalde hak etmiyor.

Toplu Konut İdaresince;
Erzincan-Refahiye  168 Konut 
Erzincan-Üzümlü    100  Konut
Erzincan-Geçit        158  Konut
Erzincan-Kemaliye  40  Konut    projeleri hangi aşamalarda  bunlara bakalım... Belki konu da toplumu doğru  bilgilendirmiş olursunuz. Toplu Konut İdaresinin Çarşı Mahallesi ile ilgili proje ve ihale çalışmalarının hangi aşamada olduğunu ise isteyen herkes  her zaman öğrenebilir. Böylece topluma doğruyu sunmuş oluruz.

Yazmak veya konuşmak mesnetsiz olduğu zaman olmuyor. Mahkeme kararlarının sonuçlarını bir başka yazımızda sizlere aktaracağız. Gazete de ki   bize  verilen köşeye sığdırmak mümkün olmadı. Erzincan için somut projeleri  düşünmek, yazmak, tartışmak ve konuşmak  dileklerimle,

Muharrem ayınızı kutluyorum.

Cem Cüneyd Canan

Cem Cüneyd Canan © 2006 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön